K nákupu produktů za 7000 Kč bez DPH obdržíte ZDARMA Balance Test od firmy ZINZINO v hodnotě 2500 Kč. Tento skvělý domácí test vám pomůže zjistit jaký je váš poměr omega 3 a omega 6 kyselin! Dárky ovšem obdržíte už od objednávek v hodnotě min. 800 Kč bez DPH - jejich hodnota se stupňuje s výší objednávek. Seznam dárků najdete v 1. kroku v košíku. Nakupovat u nás se vyplatí. (:

Blog

7 vědecky podložených benefitů MCT oleje
MCT olej je doplněk stravy, který do povědomí veřejnosti dostali hlavně atleti a bodybuildeři.
Jak už jeho zkratka napovídá (MCT = medium chain triglycerides), jedná se o olej, který obsahuje středně dlouhé řetězce tuků nazývané triglyceridy. Díky své kratší délce jsou MCT snadněji stravitelné než mastné kyseliny s delším řetězcem, které zastoupeny ve většině jiných potravin. MCT olej se nejčastěji extrahuje z kokosového oleje, u něhož je více než 50 % obsaženého tuku ve formě MCT. Tento specifický typ lipidů je dále obsažen například v palmovém oleji a mléčných výrobcích.

Jaké jsou benefity MCT oleje?

1. MCT olej podporuje hubnutí
Bylo prokázáno, že MCT olej zvyšuje uvolňování dvou hormonů, které mohou podporovat pocit plnosti v těle, a to peptid YY a leptin. Další studie prokázala, že lidé, kteří užívali 2 polévkové lžíce MCT oleje jako součást své snídaně, nakonec na oběd snědli méně jídla než ti, kteří kokosový olej nepoužívali. Stejná studie také zjistila, že užívání MCT oleje zpomaluje vzestup triglyceridů a glukózy, což má také výrazný vliv na pocit plnosti.
MCT olej má asi o 10% méně kalorií než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které se nacházejí v potravinách, jako je olivový olej, ořechy a avokádo. Takže navozuje pocit sytosti s menším kalorickým příjmem. Pokud vyznáváte keto životní styl, který se vyznačuje nízkým příjmem sacharidů, ale vysokým příjmem tuku. Užívání MCT oleje vám může pomoci zůstat ve stavu spalování tuku, tzv. ketóze.
Podle některých starších studií má pravidelné užívání MCT oleje pozitivní vliv na obvod pasu a hmotnost těla obecně. Pomáhá snížit množství tzv. viscerálního tuku, který se ukládá v dutině břišní okolo orgánů. Tento tuk způsobuje nejen nevzhlednou pneumatiku kolem pasu, ale zejména zvyšuje riziko vzniku různých chronických onemocnění, jako je například cukrovka, deprese, demence, artritida apod.
MCT olej má taktéž výraznou schopnost optimalizovat střevní prostředí - podporuje růst dobrých bakterií a střevní výstelku. A harmonické střevní prostředí je důležité nejen pro naši imunitu, ale také pro udržení optimální váhy.
Nicméně stejně jako to platí u všeho - MCT olej není samospásné a instantní řešení nadváhy. Samozřejmě záleží na dalších faktorech, jako je celkový kalorický příjem a výdej, váš celkový životní styl apod. Nicméně i tak dovede být MCT olej v tomto směru účinným pomocníkem.
2. MCT olej představuje skvělý zdroj energie
Tělo absorbuje MCT s kratšími triglyceridovými řetězci rychleji než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které obsahují více uhlíků v řetězcích mastných kyselin. Díky své kratší délce řetězce se MCT dostává rychleji ze střev do jater a nevyžaduje při tomto procesu odbourávání žluči jako u tuků s delším řetězcem. V játrech se pak tuky rozkládají a tělo je využije buď jako palivo, nebo je uloží jako tělesný tuk. Vzhledem k tomu, že se MCT snadno přímo do buněk, aniž by bylo potřeba jej rozložit, může je tělo využít rovnou jako zdroj energie.
Pokud jste na keto dietě, tak si ve stavu ketózy dokáže tělo MCT olej převést v játrech na ketony, které mohou procházet vaší hematoencefalickou bariérou, což z nich dělá zdroj energie pro vaše mozkové buňky. MCT v tomto případě tedy funguje jako instantní palivo pro mozek, což se hodí, když máte před sebou psychicky náročnější den a čeká vás například vyčerpávající pracovní schůze nebo potřebujete dokončit nějaký náročný úkol a honí vás deadline.
3. MCT pomáhá snižovat množství laktátu u sportovců a podporuje přeměnu tuků na energii
V průběhu intenzivního anaerobního sportovního výkonu dochází ke zvyšování hladiny laktátu, který způsobuje ztuhlost a pálení svalů v průběhu tréninku, což může samozřejmě negativně ovlivnit váš výkon. Jedna starší studie zjistila, že sportovci, kteří užívali 6 gramů (což je asi 1,5 čajové lžičky) MCT s jídlem před jízdou na kole, měli nižší hladinu laktátu a náročnější pohyb pro něj byl snazší než ve srovnání s těmi, kteří užívali LCT.
Tato studie také dále zjistila, že vám může užívání MCT oleje před cvičením pomoci využívat jako zdroj energie spíše tuky než sacharidy, takže podporuje přímo spalování vašeho tělesného tuku při cvičení. Co se týká sportovního výkonu, tak zde jsou však výsledky studií poměrně rozporuplné. Jedna studie prokázala zlepšení plavecké kapacity u myší v souvislosti s užíváním MCT oleje, ale jiná studie založená na lidech nezjistila žádné zlepšení vytrvalostního výkonu u běžců. Závěrem tohoto bodu můžeme říct, že má MCT olej pro sportovce rozhodně velký potenciál, nicméně se jedná stále ještě o poměrně nový doplněk stravy a pro přesné zjištění jeho efektu je potřeba provést ještě více studií.
4. MCT přispívá ke zmírnění epilepsie, Alzheimerovy choroby a autismu
Studie prokázaly, že MCT olej a ketogenní strava mohou pomoci zvládat stavy, jako je epilepsie, Alzheimerova choroba a autismus.
I když si ketogenní stravování dostalo do povědomí lidí hlavně díky jeho schopnosti nastartovat hubnutí, poprvé bylo veřejnosti představeno jako možnost léčby epilepsie. Vědci totiž zjistili, že půst zvyšuje produkci ketonů, což může vést ke snížení frekvence epileptických záchvatů. A vzhledem k tomu, že MTC dokáže naše tělo velice snadno převést na ketony, může mít tedy pozitivní vliv i při léčbě epilepsie. V tomto případě je také důležité, o jaké typ MCT se jedná. Podle jedné in vitro studie má MCT ve formě kyseliny kaprinové mnohem lepší vliv na kontrolu epi záchvatů než běžně používané antiepileptikum.
Další studie provedená na potkanech zjistila, že stejný typ MCT byl schopný blokovat receptory v mozku. Přímo ty, které jsou zodpovědné za vznik epileptických záchvatů. Nicméně stejně jako v případě hubnutí, ani v tomto případě není MCT a keto strava obecně instantním řešením zdravotního problému. K ověření těchto účinků by samozřejmě bylo třeba provést ještě více studií. Navíc je důležité si uvědomit, že ketogenní strava není pro každého a může být náročné ji dlouhodobě dodržovat. Pokud uvažujete o přechodu na keto životní styl kvůli zmírnění epilepsie, rozhodně se první poraďte nejprve se svým lékařem nebo odborníkem na výživu. 
5. MCT eliminuje kvasinky a zmírňuje růst škodlivých bakterií
Studie ukázaly, že MCT mají antimikrobiální a antifungální účinky. Ve starší studii in vitro bylo prokázáno, že kokosový olej, který má vysoký obsah MCT, snižuje růst Candida albicans až o 25 %. Tato kandida je zodpovědná za vznik různých kožních infekcí. Studie in-vitro také ukázala, že kokosový olej snížil růst bakterií způsobujících onemocnění zvaných Clostridium difficile. Schopnost kokosového oleje snižovat růst kvasinek a bakterií je s velkou pravděpodobností způsobena obsaženou kyselinou kaprylovou, kaprinovou a laurovou.
Většina výzkumu MCT v souvislosti s podporou imunity byla prováděna prostřednictvím studií in vitro nebo na zvířatech. Než bude možné učinit silnější závěry, je zapotřebí provést vysoce kvalitní studie na lidech.
6. MCT pomáhá snížit riziko výskytu onemocnění srdce
Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění, patří:
  • vysoký cholesterol
  • krevní tlak
  • zánět
  • index tělesné hmotnosti
  • kouření
S kouřením vám MCT olej nepomůže, s tím musíte seknout sami, ale se zmírněním ostatních rizikových faktorů pomoci může. Ukázalo se totiž, že MCT olej podporuje snižování hmotnosti a tuků. Studie při zkoumání 24 mužů s nadváhou zjistila, že užívání MCT oleje v kombinaci s fytosteroly a lněným olejem po dobu 29 dnů snížilo celkový cholesterol o 12,5 %. V pokusu při kterém však byl použit olivový olej, činilo snížení pouze 4,7 %. Stejná studie také zjistila snížení LDL (špatného) cholesterolu, když byla do stravy testovaných subjektů přidána olejová směs MCT. MCT olej navíc pomohl zvýšit produkci HDL (dobrého) cholesterolu chránícího srdce. MCT pomáhá dokonce významně snížit C-reaktivní protein (CRP), zánětlivý marker, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Jiné předchozí studie zjistily, že směsi na bázi oleje MCT mohou mít pozitivní vliv i na další rizikové faktory srdečních onemocnění.
7. MCT pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi
MCT olej může mít také benefity pro osoby s diabetem. Bylo prokázáno, že MCT snižují ukládání tuků a zároveň zvyšují jeho spalování. Což je pro cukrovkáře velice prospěšné a potřebné. Jedna starší studie provedená u 40 lidí s diabetem zjistila, že u těch, kteří denně konzumovali MCT olej, došlo ke snížení tělesné hmotnosti, obvodu pasu a inzulínové rezistence ve srovnání s těmi, kteří užívali kukuřičný olej obsahující LCT.
V další studii bylo 10 lidí s diabetem injikováno inzulínem. Následně pak potřebovali o 30 % méně cukru k udržení normální hladiny cukru v krvi, při užívání MCT, ve srovnání s výzkumným vzorkem, který užíval LCT. Stejná studie však nezjistila žádný účinek MCT na snížení hladiny cukru v krvi nalačno. Z tohoto důvodu není MCT olej samospásným řešením ani v případě diabetu. Jeho účinnost mohou ovlivnit další faktory, jako je načasování a množství konzumované potravy celkově.

Potenciální nevýhody MCT oleje:

Jak už jsme psali výše, MCT může zvýšit uvolňování hormonů, které vám pomohou cítit se déle sytější. U některých lidí však může také stimulovat uvolňování hormonů hladu. Studie, která byla provedena na lidech s anorexií zjistila, že u nich užívání MCT zvyšuje uvolňování dvou hormonů stimulujících chuť k jídlu - ghrelin a neuropeptid Y. Anorektici, kteří užívali více než 6 gramů MCT denně, produkovali více těchto hormonů než ti, kteří konzumovali méně než 1 gram denně. Je tedy pravděpodobné, že u lidí s nízkým kalorickým příjmem má MCT naprosto opačný účinek, než u lidí, co mají kalorický příjem v normě.
Vysoké dávky MCT mohou vést k hromadění tuků v játrech - jedna 12týdenní studie na myších zjistila, že strava, u které byl příjem tuků tvořen z 50 % MCT, zvyšovala tuk v játrech. Zajímavostí je, že stejná studie také zjistila, že MCT snížily celkový tělesný tuk a zlepšily inzulínovou rezistenci. Vysoké dávky MCT oleje, podobné množství, jaké bylo aplikované ve zmíněné studii, jako jsou ty ve studii výše, se proto užívat nedoporučují.
Olej MCT v současné době nemá definovanou tolerovatelnou horní hladinu příjmu (UL). Jako bezpečná horní hranice však byla navržena maximální denní dávka 4 až 7 lžící (60–100 ml). MCT mají vysoký obsah kalorií a obvykle tvoří pouze asi 5–10% vašeho celkového příjmu kalorií. Pokud se snažíte udržet váhu nebo zhubnout, měli byste konzumovat MCT olej jako součást vašeho celkového množství příjmu tuku a ne jako extra tuk navíc.

 

Článek byl volně přeložen z anglického originálu. Původní článek i odkazy na studie najdete zde.
 
Vitamín D - nejen pro silnou imunitu
Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jeho hlavním zdrojem jsou kvalitní a tučné ryby (vitamín D3), mořské řasy (pro vegany), ze kterých jej ostatně získávají právě i ty ryby (vitamín D2), lanolin (vhodný nejen pro vegetariány) a naše tělo si jej také dokáže přirozeně vytvořit v kůži při působení slunečního záření. V našich podnebních a zeměpisných podmínkách by jej přes podzim a zimu měli doplňovat všichni. Někteří odborníci doporučují suplementaci vitamínu D po celý rok.
Je rozšířený mýtus, že by jej měli suplementovat hlavně vegani. To je však omyl. V České republice už zhruba od poloviny září dostatek vitamínu D ze slunce nejsme schopní získat. A na to abychom jej dostali dostatek z potravy, tak bychom museli jíst každý den minimálně jednu tučnou a nejlépe čerstvě vylovenou rybu, což přiznejme si, kdo z nás jí ryby každý den? A pokud už, tak nejsou úplně čerstvé, tak aby si zachovaly maximální výživovou hodnotu. V tomto mají lidé žijící v jižních a tropických oblastech oproti nám velkou výhodu. Vitamín D se ukládá do zásoby, takže vám po prosluněném létě a dostatečném pobytu venku ještě nějakou dobu v těle vydrží. Ale minimálně na podzim a v zimě bychom měli déčko suplementovat všichni bez výjimky! Speciálně v dnešní době, kdy trávíme hodně času zavření doma kvůli karanténě, je suplementace vitamínu D opravdu hodně důležitá.

K čemu vitamín D naše tělo potřebuje?

Vitamín D zajišťuje transport vápníku do krve, je proto nezbytný pro jeho vstřebávání. Vápník je základní součástí kostí a zubů, zodpovídá za jejich pevnost a tvrdost. To tedy dělá z vitamínu D naprosto esenciální vitamín potřebný k tomu, abychom neměli nadměrně křehké kosti, nelámaly se nám zuby apod. Zejména u malých dětí, kterým se kostní aparát teprve vyvíjí a u starých lidí, kterým kvůli častému nedostatku vitamínu D a dalších živin kosti často měknou a křehnou, je jeho doplňování naprosto zásadní.
K dosažení maximálních účinků doporučujeme doplňovat vitamín D v kombinaci s vitamínem K. Vitamín K totiž kromě toho, že je důležitý pro normální srážlivost krve, tak aktivuje také rozpouštění a vyplavování vápníku z měkkých tkání (například z cév). Usazování vápníku v cévách totiž zvyšuje riziko vzniku infarktu. Podporuje ale naopak ukládání vápníku tam, kde ho chceme a potřebujeme - v pevných tkáních.

Vitamín D a imunita

Jednou z nejdůležitějších rolí vitamínu D je jeho vliv na náš imunitní systém. Je totiž důležitý pro mezibuněčnou signalizaci, což je zjednodušeně řešeno proces, v rámci kterého se buňky mezi sebou domlouvají a na základě toho pak upravují svoji činnost. Vitamín D je zcela zásadní pro aktivaci veškeré imunitní obrany našeho těla a bez jeho dostatečného příjmu je imunitní systém méně schopný bojovat proti infekcím v těle.
Vitamín D je potřebný především pro boj s infekčním onemocněním. V poslední době se pak začíná ukazovat jeho zásadní účinek na průběh konkrétně respiračních onemocněních.

Vitamín D a spánek

Vitamín D má také významný vliv na náš spánek. Je to ostatně logické - jeho produkci spouští slunce, a naše spánkové cykly taktéž ovlivňuje slunce samozřejmě. Nízká hladina vitamínu D může mít za následek nekvalitní spánek a z dlouhodobého hlediska vést až k insomnii. Klinické studie vztah nedostatku vitamínu D a nekvalitního spánku přímo prokázaly - ve dvouleté studii výzkumníci pozorovali zlepšení neurologických funkcí a spánku při vyšších hodnotách vitamínu D3 v krvi a to 60-80 ng/ml. Na základě těchto poznatků dokonce výzkumní pracovnící vyslovili (zatím ještě nepotvrzenou) hypotézu, že dlouhodobý nedostatek vitamínu D by dokonce mohl stát za čím dál tím rychleji se šířící epidemii spánkových poruch.
Při suplementaci vitamínu D je také velmi důležitý čas užívání. Ideální je doplnit vitamín D hned ráno, dopoledne nebo alespoň v první půlce dne. Takto bychom jej totiž přirozeně získali ze slunečního záření ve dnech, kdy je ho venku dostatek. Vitamín D totiž také potlačuje vyplavování melatoninu neboli spánkového hormonu, což je hormon, který se v našem těle zvyšuje, když jdeme spát, v průběhu noci se postupně snižuje a zhruba jednu hodinu před probuzením je jeho hladina v našem těle nejnižší. Melatonin také působí jako významný antioxidant s neuroprotektivními vlastnostmi, zejména díky kterému má náš noční spánek tak blahodárné regenerační účinky. Bylo by tedy silně kontraproduktivní si jeho hladinu v těle užíváním vitamínu D v pozdějších odpoledních nebo večerních hodinách před spaním snižovat. Vzhledem k tomu, že patří vitamín D mezi vitamíny rozpustné v tucích, je vhodné jej také užívat s prvním denním jídlem, které obsahuje tuk, který jeho vstřebávání a využití ještě více podpoří. Tak co takhle s bulletproof kávou nebo matcha latté s MCT olejem?

Vitamín D a dobrá nálada a energie

Nedostatek slunečního záření (díky kterému se vitamín D v našem těle přirozeně tvoří) je hlavním faktorem, který může za to, že nám s nastupujícím podzimem klesá energie, zhoršuje se nálada a jsme i více nemocní. Vitamín D je důležitý pro náš imunitní systém a stabilní hladinu energie. Vitamín D je jedním ze zásadních faktorů, kvůli kterým vzniká tzv. SAD (sezónní afektivní deprese) neboli zimní deprese. Proto má také na její zmírnění či úplnou minimalizaci výrazný vliv terapie světlem nebo právě suplementace déčka.
Vitamín D se obecně doporučuje užívat pacientům trpícím na deprese, různé poruchy nálad či jiné psychické obtíže. Tady musíme zdůraznit, že se nejedná o žádný zázrak v lahvičce, kdy si dáte pár kapek a vaše obtíže zmízí. Takto to nefunguje nikdy s ničím. A speciálně u psychických potíží, které jsou neuvěřitelně komplexní a nemají jen jedno jediné a jednoduché řešení. Nicméně užívání vitamínu D může výrazně přispět k jejich zmírnění.
Vitamín D je taktéž velmi důležitý pro naši energii. Vezměte si to na příkladu - kdy se cítítě nejvíce plní energie? V letním období plného slunce (se spoustou pohybu na čerstvém vzduchu a přísunu spousty vitamínů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny)? Nebo v pošmourném podzimu a šedivé zimě? Vitamín D můžete brát na podzim a na zimu kromě jiných účinků jako takový energetický doping. Takové tekuté sluníčko v lahvičce.

V jakých přípravcích vitamín D najdete?

Značka Woldohealth nabízí vysoce biologicky využitelnou a vstřebatelnou formu vitamínu D, rozpuštěnou v kvalitním kokosovém MCT oleji. Můžete si vybrat z různých koncentrací a mají i vitamín D kombinovaný přímo s vitamínem K i vitamín K samostatně. O vitamín D jsou dále obohaceny doplňky stravy, jako jsou Omega 3 od značky Zinzino. Jejich klasická verze obsahuje rybí olej z nejkvalitnějších volně žijících, krátkověkých drobných druhů ryb, jako jsou ančovičky nebo sardinky, u kterých je sníženo riziko kontaminací těžkými kovy. Vitamín D je zde extrahován z lanolinu (ovčího tuku).
Zinzino má pak i verzi Omega 3 pro vegany z mořských řas, obohacené o vitamín D ze speciálního, organicky pěstovaného lišejníku. Ten je naprosto unikátní v tom, že v sobě dokáže nashromáždit velká množství mikroživin včetně vitamonu D. O vitamín D je také obohacen Multivitamínový doplněk s vitamínem C, D3 a beta glukany pro podporu imunity Protect+, taktéž od značky Zinzino. Vitamín D se také přirozeně nachází v přípravku Polarpower od značky North American Herb & Spice, jež je na bázi vysoce kvalitního oleje z divokého aljašského lososa sockeye.
 
VITAMÍN C PRO SILNOU IMUNITU A KRÁSNOU PLEŤ
Jak posílit imunitu řeší každý rok asi většina z nás. Natožpak v takové podivné době, kdy lítají ve vzduchu horší věci než jenom “obyčejná” chřipka. Vitamín C je známým a prokázaným imunitním bojovníkem. Jak působí a co ještě dalšího umí, si můžete přečíst v článku.

Vitamín C podpoří vaši obranyschopnost

Vitamín C patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě a je silným antioxidantem. V potravinách se nachází hlavně v ovoci a zelenině. Velmi dobrým zdrojem vitamínu C je kysané zelí. Doporučená denní dávka pro dospělé je 60 mg. Někteří odborníci pak doporučují užívat denně až 250 mg. V dnešní vysoce stresové a náročné době totiž máme mnohem vyšší spotřebu. Vyšší potřebu vitamínu C mají také kuřáci (o 60 až 100 %) a lidé, u kterých zrovna probíhá nějaké infekční onemocnění.
Vitamín C podporuje obranyschopnost a jeho doplňování v kvalitní formě dokáže zkrátit délku nachlazení a zmírnit i jeho projevy. Kromě toho je potřebný pro regenerační procesy v těle a podílí se na ochraně a obnově kostí, svalů i kůže. Je důležitý na hojení různých ran apod. Potřebujeme ho i pro správné vstřebávání železa. Existují studie, podle kterých dokáže vitamín C poskytnout ochranu před určitými druhy nádorových onemocnění. A někteří odborníci doporučují nitrožilní aplikaci vysokých dávek vitamínu C i jako alternativní léčbu již probíhající rakoviny místo chemoterapie a ozařování.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C?

Při nedostatku vitamínu C nás může trápit únava, celková slabost, bolesti svalů i kloubů, v tom horším případě i krvácení dásní a náchylnost na různá nachlazení a infekční onemocnění. Při extrémním nedostatku hrozí kurděje, tzv. nemoc námořníků, kteří při dlouhých plavbách neměli přístup k čerstvému ovoci a zelenině. Jako prevenci proto na lodi měli uskladněné právě sudy s kysaným zelím, které mohli dlouho skladovat bez obavy, že by se jim zkazilo. Kurděje se projevují zvýšenou krvácivostí, vypadáváním zubů, otoky kloubů i dásní, zvýšenou křehkostí kostí i žaludečními vředy.

Vitamín C pro krásnou pleť

02

Vitamín C patří mezi jeden z nejsilnějších antioxidantů a díky tomu se velmi dobře hodí pro anti-age péči o pleť. Je vhodné ho doplňovat zevnitř i přímo na pleť kvalitními kosmetickými přípravky s jeho obsahem. Vitamín C chrání pokožku před oxidačním stresem a volnými radikály, které způsobuje stres, znečištění a různé toxiny a chemikálie, kterým jsme každý den vystaveni. Vitamín C podporuje regenerační procesy v pleti a díky tomu pomáhá minimalizovat nejen vrásky, ale zároveň také urychluje hojení různých pupínků a dalších neplech. Je také důležitý pro tvorbu kolagenu, který potřebujeme pro krásně pevnou a pružnou pleť.
Pro péči o pleť můžeme doporučit na obsah vitamínu C bohatý odličovací hydratační balzám POWER, pak omlazující pleťové sérum ROYAL C a čisticí olej DRAGON'S BLOOD. A nejnovější produkt je super-sérum v ampulích - několikatýdenní intenzivní kúra v ampulích s 60% vitamínem C a dalším silným antioxidantem Pycnogenolem.® Působí jako vzpruha pro zašedlou a unavenou pleť. Má silně regenerační a hojivé účinky. Všechny přípravky jsou od Lovinah.

V jakých přípravcích ho najdete

Čistý, 100% přírodní a celostní vitamín C je v přípravku Purely-C od North American Herb & Spice. Tento produkt obsahuje pouze čistý prášek z amazonského ovoce camu camu, divoké třešně acerola, divoce rostoucího Sumacu a divokého šípku v raw kvalitě. Všechny tyto plody jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C a dalších antioxidantů. Purely-C obsahuje 310 mg vitamínu C v jedné dávce (1 čajová lžička).
elderberry-delight-1326492Další produkt na přírodní suplementaci vitamínu C je Elder-C. Obsahuje sušený koncentrát z černého bezu a z camu camu navíc je obohacený o divoké turecké oregano, které má neskutečný potenciál pro podporu imunitního systému - působí jako silné přírodní antibiotikum. Elder-C je na rozdíl od Purely-C dávkován v kapslích.
Novinkou od North American Herb & Spice je pak raw tekutý vitamín C Kids-C Plus pro děti. Obsahuje extrakt z camu camu a aceroly a je obohacený o směs esenciálních olejů z divokého oregana. Přípravek je v micelizované, tedy ve vodě rozpustné podobě. Díky tomu ho můžete dětem přimíchat třeba do pití, kdyby s jeho konzumací měli problém. Což by ale mít neměly :). Tento vitamínový doplněk je ochucen pomerančovým olejem a jetelovým medem, takže má příjemnou a jemně nasládlou chuť. O vitamín C je také obohacený zinek v prášku od stejné značky.

purely c

ŽVÝKAČKY TWO WISE CHIMPS - ŽVÝKEJTE ZDRAVĚ A EKOLOGICKY
Žvýkačky patří mezi tzv. impulzivní zboží. Asi to každý dobře zná situace, kdy při dlouhém čekání ve frontě u pokladen hrábl do regálu se žvýkačkami. Z reklam se na nás valí také slogany, jak jsou žvýkačky dobré pro zdraví naší ústní dutiny, a že jsou nutností pro krásně voňavý a svěží dech. Ale ono to s těmi konvenčními žvýkačkami zase tak slavné není. Co běžně dostupné žvýkačky obsahují? Jaký mají vliv na znečištění a naše životní prostředí? A jak tedy žvýkat zdravě a “ekologicky” ? Přečtěte si celý článek :).

Co obsahují konvenční žvýkačky?

Klasické žvýkačky jsou většinou založeny na bázi umělé hmoty, syntetických plastových polymerů, které se v přírodě nerozloží, a v době, kdy se diskutuje dopad plastů na naše zdraví a snažíme se jejich produkci co nejvíc omezit, jejich žvýkání určitě v pořádku není. A nevím, jak vám, ale mně představa, že pár hodin v kuse žvýkám v puse prakticky kus plastu, příjemná určitě není :).
Kromě syntetické plastové báze můžou obsahovat konvenční žvýkačky takové chuťovky, jako je např.:
Aspartam
Aspartam je stále velmi často používané umělé sladidlo. Stále ho používá více než 85 % konvenčních značek žvýkaček. Toto umělé sladidlo je spojováno s více než stovkou různých zdravotních problémů a obtíží, včetně Alzheimerovy choroby, vrozených vad, rakoviny, mozkových nádorů, poruch chování a učení u dětí a spousta dalšího.
BHT (Butylated Hydroxytoluene)
Používání BHT bylo kvůli toxicitě zakázáno v mnoha evropských zemích, v Austrálii, Kanadě, Japonsku i na Novém Zélandě. Nicméně v USA a některých dalších zemích je jeho používání stále povoleno. Proto si na něj dávejte pozor zejména u dovozového zboží. BHT se používá u průmyslově zpracovaných potravin (včetně žvýkaček) jako konzervační látka. Byla u něho prokázána souvislost s hyperaktivitou u dětí, toxicitou orgánových systémů (včetně poškození jater a ledvin) a v současné době se zkoumá i jako možný karcinogen.
Calcium Casein Peptone (fosforečnan vápenatý)
Tato složka se často objevuje ve žvýkačkách bez cukru. Používá se pro zlepšení textury a na vybělení žvýkaček. CCP je nadměrně zpracovaný derivát mléka. Ohledně této složky existuje prozatím jen velmi málo vědeckých studií, ale je spojována s otravou čínskými kojeneckými výživami.
Acesulfame K (Acesulfame Potassium)
Acesulfam K je další syntetické sladidlo. Jedná se o draselnou sůl, která obsahuje methylenchlorid, což je známý karcinogen. Jeho nežádoucí účinky mohou způsobit poškození ledvin a jater, problémy s náladou, bolesti hlavy, nevolnost a poruchy zraku.
Titanium Dioxide
Oxid titaničitý je spojován s autoimunitními poruchami, Crohnovou chorobou, astmatem a je pravděpodobně karcinogenní. Nejčastěji se používá jako barvivo ve žvýkačkách a cukrovinkách, největší koncentrace oxidu titaničitého se nachází právě ve žvýkačkách.
Tyto ingredience mohou způsobovat poškození zdraví. Je proto důležité si číst složení nebo ještě lépe se běžně prodávaným žvýkačkám úplně vyhnout a zásobit se těmi přírodními.

Žvýkačky jako jeden z největších zdrojů nerozložitelného odpadu

Spousta lidí používá žvýkačky každý den pro osvěžení dechu, jako berličku při odvykání kouření, jen tak protože je žvýkání baví nebo s nimi děti závodí, kdo dokáže vyfouknout největší bublinu. Málokdo ale ví, že žvýkačky představují po nedopalcích z cigaret nejrozšířenější formu znečištění. Konvenční žvýkačky jsou totiž v přírodě nerozložitelné a navíc nějakých 80–90 % žvýkaček není ani vyhozeno do koše, ale většina lidí je prostě jen tak vyplivne na zem nebo na chodník. Odstraňování přilepených žvýkaček k dlažbě představuje pro města nákladný a drahý proces, nehledě na to, že představují velký zdroj znečištění životního prostředí a mohou se dostat i do potravinového řetězce. Představují podobný problém jako mikroplasty. V rybách byly nalezeny stopy syntetických polymerů, tedy látek, na kterých jsou běžně dostupné žvýkačky založeny. Ty se postupně v rybách a dalších vodních živočiších hromadí a způsobují jejich toxicitu. A pak se dostanou k nám na talíř… Což je krásná ukázka toho, že to co dáváme, se nám nějakým způsobem a z nějakého konce vrátí zpátky, ať už to dobré nebo špatné :).
A další argument pro žvýkání přírodních a biodegradabilních žvýkaček.

V čem jsou Two Wise Chimps jiné?

Žvýkačky od Two Wise Chimps neobsahují žádné plastové ani syntetické přísady, umělá aromata, barviva ani konzervanty. Jsou bez lepku a vhodné i pro vegany. Jsou na bázi přírodní rostlinné gumy, která se získává ze stromu zapota, jež roste v mexickém deštném pralese. Této “gumě” se říká se jí chicle, je podobná kaučuku a díky ní jsou žvýkačky kompletně biodegradabilní. Získává se šetrnou metodou, při které se důsledně dbá na to, aby stromy po nařezání kůry a sklizení mízy dostaly před další sklizní dostatek času na plné uzdravení a nemusely být pokáceny.
Two Wise Chimps žvýkačky jsou doslazené xylitolem, přírodním sladidlem, které se nejčastěji získává z břízy. Toto přírodní sladidlo má přirozeně až o 40 % méně kalorií než běžný cukr. K jeho trávení není potřeba inzulinu, a je proto vhodný i pro diabetiky. Xylitol na rozdíl od klasického cukru nepodporuje tvorbu kazutvorných bakterií v ústech, naopak tyto bakterie pomáhá eliminovat - snižuje tvorbu zubního povlaku a zvyšuje tvorbu slin, čímž zabraňuje růstu plísní, bakterií a tvorbě zubního kazu.

Two Wise Chimps - hravý doplněk stravy ve žvýkačce

Two Wise Chimps nejsou jen tak obyčejné žvýkačky, v nabídce mají 4 druhy a každý druh má přidaný nějaký bonusový efekt navíc, takže můžeme říct, že jsou vlastně takovým doplňkem stravy v neobvyklé a hravé podobě.
Žvýkačky Beauty - tento druh žvýkaček je obohacený o biotin, selen, niacin (vitamín B3) a výtažek ze zeleného čaje. Všechny tyto mikroživiny jsou důležité pro krásnou a zdravou pokožku, podporují růst vlasů a nehtů a zvyšují jejich kvalitu. Zelený čaj patří mezi antioxidanty, které pomáhají pleti vyrovnat se s negativním působením volných radikálů a zpomalují tak její stárnutí. Selen patří mezi tzv. minerály krásy. Patří mezi silné antioxidanty, působí protizánětlivě, podporuje hojení, zpomaluje stárnutí buněk. Vitamín je důležitý pro udržení správné hladiny hydratace v pleti, pomáhá hojení akné a přispívá také ke zlepšení stavu u růžovky. Navíc podporuje produkci fibroblastů a zlepšuje tak elasticitu pleti.
Žvýkačky s aktivním uhlím - mají přirozeně bělicí efekt - zmírňují zažloutnutí zubů, předcházejí usazování zubního plaku, posilují dásně a dodávají svěží dech na dlouhou dobu. Pomáhají udržovat vaše zuby i dásně v perfektním stavu.
Žvýkačky s CannaBidiolem - představují originální, hravý a efektivní způsob jak tento výtažek z konopí začlenit do své každodenní rutiny. Při žvýkání se CanaBiDiol uvolňuje do úst, což umožňuje sublinguální vstřebávání (pod jazykem). Každý kus těchto žvýkaček obsahuje 5 mg vysoce čistého CanaBiDiolu. Jsou skvělým doplňkem tohoto výtažku pro každý den. Díky svojí skladnosti a praktičnosti se perfektně hodí třeba do kabelky, kde jsou vždy připraveny “pro případ nouze”.
Žvýkačky s kofeinem - ideální pro řidiče z povolání, studenty, duševně pracující… , zkrátka pro všechny, kdo během dne potřebují malé energetické nakopnutí :). Pomáhají zahnat únavu a podpoří vaši schopnost soustředit se kdykoliv během dne. Kromě kofeinu jsou obohacené ještě o vitamín B5, který pomáhá dodávat energii a je vhodným doplňkem i při stresu. Tyto žvýkačky představují skvělou zdravější alternativu místo energetických nápojů, které jsou plné cukru. Anebo místo dobrého a kvalitního šálku kávy, když zrovna nemáte čas si žádnou připravit a vychutnat. Každý kousek této žvýkačky obsahuje 40 mg kofeinu a 6 mg vitamínu B5, jejichž kombinace nakopne vaši energii, bdělost i soustředění. Celé 9dílné balení žvýkaček pak obsahuje přibližně stejné množství kofeinu jako 5 standardních energetických nápojů.
Kromě všech těchto účinků, které různé druhy žvýkaček od Two Wise Chimps mají, tak samozřejmě fungují i jako klasické žvýkačky a taktéž přispívají i k udržení dobrého stavu vašich zubů i dásní a osvěžují dech.
ZPÁTKY DO ŠKOLY (A DO ŠKOLKY)
Nástup do školy nebo do školky není nikdy jednoduchý a speciálně teď v téhle podivné a nelehké době. Jde o změnu, se kterou se musí dítě i rodič vyrovnat, zvyknout si na nový řád, nové lidi kolem sebe, změnu prostředí apod. Některé děti to zvládají v pohodě, jiným to dělá větší problém. To je asi jak s námi dospělými, každý se vyrovnáváme se změnami a socializujeme se jinak. V tomto článku vám přinášíme tipy na přírodní doplňky stravy a produkty, které mohou vašim dětem přechod do škol usnadnit a zároveň podpořit jejich imunitu a odolnost v tomto náročnějším podzimním období.

Na soustředění

ADHD a hyperaktivita jsou u dnešních dětí velmi skloňovanými pojmy. Toto téma je poměrně složitější a zasloužilo by si svůj vlastní článek, protože za těmito problémy (stejně jako za většinou zdravotních problémů) stojí strava a životní styl celkově a někdy to může být i odpověď dětí na nesmyslné a zastarale nastavené podmínky ve státních školských institucích, ale to by bylo opravdu na jinou debatu.
Jako přírodní řešení a první pomoc pro zklidnění dětí můžete vyzkoušet novinku od North American Herb and Spice, Zklidňující kapky s výtažky z chmele a heřmánku. Kromě těchto zklidňujících bylin obsahují také oreganový a skořicový olej. Oba tyto oleje podporují odolnost organismu (oreganu se také přezdívá přírodní antibiotikum), skořice navíc podporuje činnost mozku, kognitivní a paměťové funkce a soustředění. Kapky jsou navíc doslazené jakonovým sirupem a dochucené mátovým a pomerančovým olejem, aby vašim dětem chutnaly :). Tyto kapky nemusíte dávat jen školákům, jsou skvělé i pro menší děti třeba na zklidnění před spaním, když nemůžou usnout.

Jako prevence

SUPERDŮLEŽITÝ VITAMÍN D
Nedostatek vitamínu D je jednou z příčin, proč tolik lidí v zimě a na jaře onemocní. Vitamín D je totiž zásadní pro naši imunitu. Jeho nejlepším přírodním zdrojem je sluneční záření, díky kterému si ho naše tělo začne samo vytvářet. No a v těchto na sluneční paprsky chudých obdobích ho máme logicky málo. Častým omylem je tvrzení, že by vitamín D měli doplňovat hlavně vegani a vegetariáni, že ostatní jej získají z ryb. V našich podnebních podmínkách nemá skoro nikdo přístup k čerstvým, kvalitním a tučným rybám, které jsou na tento vitamín obzvláště bohaté. A i kdyby, tak bychom ryby museli jíst každý den a u většiny z nás se na talíři objevují maximálně jednou do týdne. Takže vitamín D by měli se začátkem podzimu a přes celou zimu až po začátek jara doplňovat všichni!
Jak jej ale nenásilně dostat do dětí? Některé starší ročníky si možná ještě pamatují na povinnou lžičku rybího oleje nevábné chuti i vůně, kterou museli spolknout po příchodu do školky. S dětským rybím olejem z aljašského lososa od North American Herb & Spice tenhle problém odpadá - je totiž doslazený hroznovým sirupem a ochucený a ovoněný pomerančovým extraktem a skořicí. Kromě vitamínu D je tento doplněk stravy bohatý také na vitamín A a nenasycené mastné kyseliny (obsahuje 37 různých polynenasycených kyselin, včetně omega-5, omega-6 a omega-9), které jsou taktéž důležité pro činnost mozku a  na soustředění.
PRO ZDRAVOU MIKROFLÓRU
Probiotika neboli prospěšné bakterie v našich střevech slouží nejen k trávení potravy, ale jsou také jedním z pilířů naší imunity. Mají toho však na starosti mnohem víc, někteří vědci jej dokonce označují za nově objevený orgán. O tom, co všechno probiotika umí, si můžete přečíst článek tady. Aby se vám ty správné bakterie ve střevech dobře rozmnožily, je potřeba jim dodat i látky (prebiotika), kterými se živí. Jsou to například různé zakysané a fermentované výrobky - kysané zelí, kimči, miso, kombucha apod. Pokud doplňujete probiotika ve formě doplňků stravy, sáhněte po těch, které už v sobě mají rovnou i prebiotika, tzv. symbiotika. Pro děti i celou rodinu jsou vhodná symbiotika s banánem a baobabem Family od Living Nutrition.
NA DEZINFEKCI
Dezinfekce na ruce se hodí vždycky, vždyť kolikrát cestujeme v přeplněném MHD, držíme se ochytaných madel, platíme v obchodech, chytáme se klik na úřadech apod. a nemáme pak možnost si umýt ruce. Ať už je váš postoj k dezinfikování rukou jakýkoliv, v současné době se tomu skoro nikdo nevyhne - povinně si musíte vydezinfikovat ruce před vstupem do úřadů, obchodů nebo i děti před vstupem do školy. Hlavní účinnou složkou většiny dezinfekcí je alkohol, který narušuje škodlivé mikroorganismy. Konvenční dezinfekce však mohou kromě alkoholu obsahovat také jiné syntetické a dráždivé látky. Proto dejte raději na osvědčené přírodní produkty a děti do školy i sebe do práce vybavte dezinfekcí na přírodní bázi.
Dezinfekce na ruce od Odylique má certifikované přírodní složení a na rozdíl od běžných dezinfekcí krásně voní. Kromě alkoholu obsahuje také tinkturu z měsíčku lékařského, která má hojivé účinky a také směs éterických olejů z tea tree, levandule nebo citrusů, které podporují dezinfekční a hojivé účinky a zároveň spreji dodávají úžasnou vůni. Nebo si můžete vybrat dezinfekční spreje od North American & Herb Spice. V nabídce má dva typy - dezinfekční sprej Germ-a-Clenz se skořicovým olejem nebo antiseptický a dezinfekční Oregaspray, kde je hlavní aktivní látka hřebíčkový olej. Oba tyto dezinfekční spreje jsou bez alkoholu, příjemně voní a jsou jedlé. Můžete je použít na ruce i k dezinfekci vzduchu, prostor, ovoce a zeleniny apod.
I přírodní dezinfekce však představuje při opakovaném každodenním používání pro pokožku rukou zátěž. Alkohol a esenciální oleje narušují nejen škodlivé mikroorganismy, ale také prospěšný mikrobiom, který žije na povrchu kůže. Zároveň při velmi častém používání narušují ochranný kožní film, pokožku vysušují a mohou vést i k jejímu popraskání a praskliny pak představují přímo otevřenou bránu s pozvánkou pro různé patogeny. Proto ani s přírodní dezinfekcí nezapomínejte o své ruce i ruce svých dětí pořádně pečovat. Na ruce doporučujeme novinku od The Ohm Collection, probiotické krémy, které pomáhají obnovit narušený film i kožní mikroflóru. Kromě probiotik jsou tyto krémy unikátní také absencí glycerinu, který většina krémů na ruce obsahuje. Takže už žádné nepříjemně lepkavé ruce! Vybrat si můžete ze tří variant - hypoalergenní pro ultracitlivou pokožku nebo pro děti, s vůní posvátného kadidlovníku nebo s vůní limety a kardamomu.

Na nachlazení a jiné neřády

A co když vaše děti nebo vás nějaká ta nemoc skolí? Pro podporu imunity i při samotném onemocnění je skvělý oreganový olej - je považován za nejsilnější přírodní antibiotikum a antiseptikum na světě. Někdo však nesnese jeho silnou a pálivou chuť. Právě na míru mlsným (nejen dětským) jazýčkům je vyroben H2OREGA™ micelizovaný olej Oreganol P73. Má nejen příjemnou chuť, ale je také rozpustný ve vodě, takže jej můžete sobě nebo dětem dát třeba do šťávy nebo kojeneckých nápojů. Ano, je vhodný i pro ty nejmenší děti, pro kojící, těhotné i starší lidi a můžete jej dát i svým domácím mazlíčkům. Další možnou variantou je OREGA-CINN, který je navíc obohacen o skořicový olej, jež má mnoho pozitivních účinků na naše tělo a navíc je jemně doslazen jakonovým sirupem - lahodná chuť zaručena! OREGA-CINN se vyrábí také ve formě spreje, který je skvělý proti bolestem v krku.
Pro usnadnění dýchání a na dezinfekci a pročištění vzduchu nejen při nachlazení se hodí směs éterických olejů Breathe Ease od Odylique, jež obsahuje pečlivě vybrané éterické oleje, které jsou vhodné i pro děti do 10 let. S nástupem do škol a školek se může pojit také jiná epidemie - tak trochu větších nezvaných vetřelců než jsou viry a bakterie - vší. Asi každý z nás se minimálně jednou za život s tímto parazitem setkal a ještě má v živé paměti nepříjemné svědění a kousání, které tyto mršky způsobují, a pak následné zničení vlasů kvůli agresivnímu chemickému insekticidu, nebo tu nejhorší variantu - ostříhání na ježka. Než se uchýlíte k těmto drastickým likvidačním prostředkům, vyzkoušejte čistě přírodní směs éterických olejů proti vším, taktéž od Odylique.
Nejefektivnějším způsobem, jak se zbavit vší, je jejich důkladné vyčesávání. Vši vyčesávejte denně speciálním hustým hřebenem ideálně na mokro. Tento postup opakujte celých 14 dnů, aby se vám podařilo vyčesat všechny nově vylíhlé vši dřív, než si znovu nakladou vajíčka. Jako noční kúra je skvělá právě směs éterických olejů HAIR LICE GUARD. 8-10 kapek směsi smíchejte se 4 lžícemi arganového, olivového nebo jojobového oleje, vmasírujte do vlasové pokožky a vlasů, zabalte potravinářskou fólií a nechejte přes noc působit. Ráno vlasy pročešte, umyjte šamponem s tea tree olejíčkem od Odylique a postříkejte kyselým oplachem (1 lžíce kvalitního jablečného octa do půl litru převařené, destilované nebo pramenité vody + pár kapek éterické směsi) a už neoplachujte.
ADAPTOGENNÍ BYLINKY
Slovo adaptogen je odvozené od latinského slova adaptare, které znamená “ přizpůsobení” nebo “shoda”. Adaptogeny totiž fungují tak, že se přizpůsobí potřebám našeho těla, doslova se adaptují na to, co zrovna prožíváme a co potřebujeme. V tom tkví jejich největší síla a dokonalost. Například na jednu stranu třeba posilují naši imunitu, ale ony ji fakticky spíš upravují. To znamená, že pokud třeba trpíme nějakým autoimunitním onemocněním, adaptogeny dokáží přehnané imunitní reakce snížit.
Adaptogeny najdeme především v říši rostlin a hub. Adaptogeny můžeme považovat za takové deriváty nootropik (což jsou vlastně takové chytré přírodní doplňky stravy nebo léky, které mají pozitivní vliv na stav celého těla, především mozku. Obecně můžeme adaptogeny rozdělit na tzv. uklidňující a stimulační. Podle americké dietoložky Holly Heringtonové adaptogeny nefungují jako šálek kávy, jejich účinek nepocítíte okamžitě. Organismus potřebuje mezi 6 až 12 týdny než se adaptogeny v těle vůbec vybudují a vy zaznamenáte nějaký rozdíl.

Jak adaptogeny fungují?

Funkci adaptogenů je velice těžké popsat jen tak ve zkratce, protože jednak fungují opravdu velmi komplexně a také každý druh adaptogenu má jiný mechanismus působení. Třeba jeden z nejznámějších adaptogenů, ašvaganda, snižuje hladinu koenzymu NADPH, který způsobuje nerovnováhu neurotransmiterů (látky, na které neurony, naše mozkové buňky reagují).
Obecně adaptogeny stimulují imunitní systém a díky tomu nám pomáhají se lépe vyrovnat i se stresem. Mají široké spektrum účinků, které mohou být druh od druhu silnější - mohou podporovat činnost srdce, jater, mozku, štítné žlázy, apod. Adaptogeny také pomáhají uvolňovat nadledvinky, které mohou být přetížené různými stresory. Adaptogeny také působí protizánětlivě. Adaptogeny jsou obecně bohaté na antioxidanty, které při pravidelném a systematickém užívání zlepšují celkovou kondici a stav těla, podporují regeneraci, urychlují zotavování po nemoci a zpomalují proces stárnutí.
Adaptogeny jsou také vhodné při poruchách štítné žlázy. Zlepšují také kvalitu našeho spánku. Nezpůsobují však ospalost a malátnost, jako třeba prášky na spaní. Adaptogeny se přizpůsobují našemu tělu a jeho aktuálním potřebám - obnovují správnou rovnováhu hormonů, která je pro kvalitní a efektivní spánek důležitá.

Mají adaptogeny nějaké kontraindikace?

Používání adaptogenních hub i bylin je bezpečné - nejsou zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Mohou výrazně vylepšit efektivitu tělesných činností u zdravých lidí a také pomoci nemocným lidem rychleji se vypořádat s nemocí. Nicméně se nedoporučuje užívat adaptogeny pokud:
  • užíváte určité léky (např. inzulinové přípravky a léky snižující srážlivost krve)
  • užíváte antidepresiva
  • pijete ve větší míře alkohol
  • jste těhotná nebo kojíte

Jaké druhy adaptogenních bylin se nejčastěji používají?

Ašvaganda


Patří mezi uklidňující adaptogeny, snižuje stres, posiluje imunitu, aktivně chrání buňky před poškozováním, ale zároveň podporuje sexuální výkonnost. Pomáhá také při nespavosti, stimuluje činnost štítné žlázy a také produkci neurotransmiterů. Díky tomu může být nápomocná při různých depresivních onemocněních. Doplněk z ašvagandy si můžete dát ráno pro větší klid a relaxaci v průběhu celého dne nebo večer pro zkvalitnění a zvýšení efektivity spánku. Na eshopu najdete ašvagandu od značky Living Nutrition, fermentovanou se zázvorem. Díky fermentaci se zvyšuje její účinnost i vstřebatelnost.

Posvátná bazalka


Zmírňuje pocity napětí a pomáhá při zvládání stresu. Existuje spousta studií, podle kterých dokonce aktivně pomáhá zmírňovat různé úzkostné stavy. Pomáhá také zmírňovat deprese. Podporuje paměť, koncentraci a celkovou pohodu. Působí také jako silný antioxidant. Výborně se doplňuje s ašvagandou - tyto dvě byliny působí výborně synergicky a pomáhají obnovit hormonální nerovnováhu. Posvátná bazalka obecně podporuje účinky jiných adaptogenů. Posvátná bazalka se však nedoporučuje užívat na lačno, protože může podráždit žaludek a způsobit nevolnost. Living Nutrition nabízí fermentovanou posvátnou bazalku v synergické kombinaci s meduňkou, což je bylinka, která je taktéž známá pro své uklidňující účinky.

Gotu kola


Podporuje paměť, soustředění a celkovou činnost nervového systému. Urychluje hojení ran a regeneraci těla. Podporuje také funkci oběhového systému. Podporuje růst neuronů a má neuroprotektivní účinky. Zlepšuje také stav akné a celkový vzhled pokožky. Podporuje totiž syntézu kolagenu, díky němuž je pokožka pevnější, pružnější a vypadá celkově mladší. Zároveň aktivuje produkci enzymů, které jsou důležité pro hojení ran. Stejně jako většina adaptogenů, působí gotu kola na hormonální nerovnováhu, zejména hormon kortizol, který se zvyšuje hlavně v reakci na stres. Gotu kolu je nejlepší užívat po jídle, ideálně s některým z dalších adaptogenů. Výborně se doplňuje a působí synergicky například s brahmi neboli bacopou monnieri. Gotu kolu najdete ve fermentovaném doplňku stravy Cognitive spolu s houbou hericium, posvátnou bazalkou, kurkumou, zeleným čajem, baobabem a dalšími bylinami, které posilují kognitivní funkce.

Kurkuma


Kurkuma neboli indický šafrán je kořen, který je známý hlavně díky kari koření - dodává mu jeho typicky žlutou barvu. Byla by však škoda používat kurkumu jen na vaření a nevzít v potaz její pozitivní účinky na zdraví. Kurkuma má silně protizánětlivé účinky. Funguje také jako silný antioxidant (obecně potraviny s jasnými barvami mají vysoký obsah antioxidantů). Kurkuma má taktéž zlepšující účinky na kognitivní funkce. Zmírňuje stres, zlepšuje schopnost učení a paměť. Hlavní účinnou látkou, který má tyto benefity, je kurkumin. Bohužel je však jen ze samotné kurkumy špatně vstřebatelný, proto je dobré buď kurkumu samu o sobě smíchat s kvalitním tukem (třeba MCT olejem nebo olivovým olejem) nebo použít zároveň s pepřem, což zvýší jeho vstřebatelnost.
Další možností, jak využít benefity kurkumy na maximum, jsou speciálně upravené doplňky stravy, které si prošly procesem, jež její biologickou využitelnost zvyšuje. Takto upravenou, micelizovanou kurkumu v raw podobě nabízí North American Herb & Spice v kapkách nebo kapslích. Taktéž má v nabídce kurkumový prášek obohacený o amlu, jež je vysoce bohatá na vitamín C. Tento prášek můžete použít na vaření nebo k přípravě kurkumového čaje. Fermentovanou kurkumu můžete najít také v symbiotikách Gold Spice od Living Nutrition, která využívají jejích protizánětlivých účinků a jsou speciálně navržená pro různá zánětlivá onemocnění zažívacího ústrojí.

Maca


Maca (Lepidium meyenii) patří překvapivě mezi druh brokolice. A aby to nebylo málo komplikované, její kořen vypadá podobně jako řepa. Existuje více druhů macy a může proto mít velice různé barvy od žluté přes černou až po dokonce růžovou. Maca působí především skvěle na hormonální nerovnováhu, jak u mužů, tak u žen. Je proto skvělá například při problémech spojených s PMS nebo při menopauze. Zvyšuje libido, sexuální výkonnost a plodnost. Podporuje také činnost nadledvinek a štítné žlázy. Maca vykazuje také velký potenciál v oblasti zvyšování energie, zlepšování nálady a nárůstu svalové hmoty. Proto se také dá zařadit mezi adaptogen. Maca se velice dobře doplňuje s dalšími energizujícími adaptogeny, jako je například ženšen.
Macu obsahuje fermentovaný přípravek Maca Alive a spolu s cordycepsem, ženšenem a dalšími. Dále ji najdete v přípravku Warrior, oboje od Living Nutrition. Dále je maca přimíchána do prášku z fialové kukuřice od North American Herb & Spice. Účinky macy na pleť si pak můžete užít v pleťové Maca masce od Odylique. 

Lékořice


Na kořen lékořice nedá už po staletí dopustit tradiční čínská medicína. Obsahuje totiž spoustu bioaktivních látek. Jednou z nich je například glycyrrhizin, kterým je tato rostlina typická. Lékořice má antibakteriální a antivirové účinky. Posiluje také šlachy, kosti, klouby a podporuje růst svalů. Mezi méně známé účinky lékořice patří její pozitivní vliv na psychiku - zmírňuje úzkosti, uklidňuje, zvyšuje kvalitu spánku a celkově je neuroprotektivní. Mírně také pomáhá zvyšovat citlivost na inzulín a nastartovat spalování tuků.
Lékořice se pro své účinky přidává také do kosmetických přípravků. Její antibakteriální a antivirové účinky se osvědčily nejen v přípravcích na akné, ale také v zubních pastách nebo prášcích na zuby. Pomáhá pleť zesvětlit a sjednotit. Působí výborně i na pigmentové skvrny.

Ostropestřec


Ostropestřec se doporučuje hlavně na detox a posílení jater. Je vhodný také při silné medikaci, která představuje pro játra velkou zátěž. Má také pozitivní vliv na funkci mozku a zabraňuje neurodegenerativním změnám. Ostropestřec je také silný antioxidant a potlačuje zánětlivost v těle. Díky detoxikačním a antioxidačním účinkům je výborný také jako vnitřní podpora pro aknózní pleť. Vysoce kvalitní fermentovaný ostropestřec má Living Nutrition.

Rhodiola Rosea


Rhodiola Rosea neboli rozchodnice růžová patří spolu s ašvagandou mezi nejznámější a nejpoužívanější adaptogeny. Je skvělá při zvýšeném psychickém i fyzickém vyčerpání, zmírňuje reakce na stres a doporučuje se i sportovcům po intenzivním tréninku. Je skvělým podpůrným prostředkem také při úzkostech a depresivních stavech. Rhodiola zvyšuje hladinu serotoninu v organismu a díky tomu zlepšuje vyrovnanost a vnitřní klid v průběhu celého dne a zároveň usnadňuje usínání a zkvalitňuje spánek. Rhodiola zlepšuje také hormonální rovnováhu a podle některých studiích vykazuje protirakovinné účinky.
Rhodiolu je vhodné užívat buď těsně před spaním, aby zlepšila jeho kvalitu nebo před fyzickým výkonem na zvýšení energie a lepší regeneraci. Pokud rhodiolu chcete užívat hlavně kvůli stresu, zkuste ji zkombinovat třeba s ašvagandou, se kterou se doplňuje a působí synergicky. Jestli chcete rhodiolu pro zvýšení fyzické výkonnosti, zkombinujte ji třeba s cordycepsem. Kvalitní rhodilu v kapslích nabízí Living Nutrition, díky fermentačnímu procesu má zvýšenou biologickou využitelnost a vstřebatelnost.
VÝVARY PLANET PALEO - HŘEJIVÝ A SUPERVÝŽIVNÝ ELIXÍR
Kostní vývar patří mezi mezi jídlo, na jehož posilující a vyživující účinky spoléhali už naši předci před tisíci lety. Neužívali jej však pouze jako jídlo, ale i jako účinnou látku na podporu trávicího a imunitního systému. Na kvalitní vývary nedá dopustit také například tradiční čínská medicína. Naši předkové (a nemusíme chodit ani tak daleko do historie) nejedli jen libové maso, jako je tomu dnes. Konzumovali zvířata celá, včetně vnitřních orgánů, kůže, šlach, chrupavek... a z kostí si pak připravili výživnou polévku. Získávali tak klíčové živiny, na které může být naše moderní strava chudá. (Článek o orgánové výživě si můžete přečíst tu).
Vývary z kostí obsahují látky, které aktivně posilují střevní výstelku. Celistvost výstelky ve střevech je důležitá pro správné vstřebávání živin, ale také z toho důvodu, aby střevo nepropouštělo škodliviny, které by mělo za normálních okolností vyloučit. Oslabená střevní výstelka může způsobit chronické záněty a vést ke vzniku autoimunitních onemocnění. Zdravá a celistvá střevní výstelka je také nezbytná pro kvalitní střevní mikrobiom. Střevní mikroflóra pokrývá až 70 % našeho imunitního systému. (Nejen) v našem těle všechno se vším souvisí, proto je pravidelná konzumace vývarů prospěšná jak pro zdravé zažívání, tak pro naši obranyschopnost.

Co je to kostní vývar?

Vývar z kostí se vyrábí pozvolným vařením kostí, zeleniny, bylinek a koření. Jedná se doslova o infuzi nabitou minerály. V dnešní uspěchané době má málokdo čas stát u sporáku několik hodin a připravovat si výživný vývar. V takovém případě můžete sáhnout po instantním řešení od Planet Paleo, kdy ušetříte čas, ale zároveň neděláte kompromis, co se týká kvality a obsažených složek.
Planet Paleo používá pouze suroviny té nejvyšší kvality, které upravuje pomocí páry. Následnou dehydratací vytvoří koncentrovaný prášek, který pak můžete pohodlně použít a přimíchat do jídla. V žádné fázi výroby nepoužívají plnidla ani zbytečné vycpávky, pouze celistvé potraviny. Planet Paleo vyrábí tyto vysoce kvalitní instantní vývary z volně chovaného skandinávského dobytka, jehož chov podléhá přísné certifikaci KRAV. Tato certifikace má extrémně přísné standardy na životní podmínky chovaných zvířat. Jsou dokonce ještě přísnější než předpisy EU pro ekologický chov zvířat.

Proč bychom měli konzumovat kostní vývary?

Vývar z kostí je všestranný elixír, který má spoustu příznivých účinků na zdraví střev, pro zdravou a krásnou pokožku, na podporu kloubů i na naši imunitu. Vývary jsou obecně velmi výživné. Zvířecí kosti jsou totiž velmi bohaté na minerály, včetně vápníku a hořčíku, které naše tělo potřebuje pro vytváření a posílení našich vlastních kostí. Vývary z kostí jsou také vysoce bohaté na kolagen, který patří mezi nejhojněji zastoupené proteiny v našem těle. Nachází se v kůži, šlachách, vazivech i kloubech a udržuje také střevní výstelku.
Vývary jsou taktéž bohaté na celou řadu doplňkových živin, jako je kyselina hyaluronová, chondroitin či glukosamin. Dále jsou bohaté na želatinu a protizánětlivé aminokyseliny. Každodenní jídelníček většiny z nás je na tyto živiny chudý. Vývary proto představují skvělou možnost, jak je do sebe ve stravitelné a celistvé podobě dostat.

Jak si instantní kostní vývar připravit?

Vývary od Planet Paleo jsou velmi univerzální - mají slané i sladké příchutě, takže je můžete přidat opravdu kamkoliv. Můžete je popíjet jen tak jako čaj nebo je přimíchat do polévek, omáček, k dušenému masu apod. Přidejte je třeba do vody při vaření obilovin nebo zeleniny. Výborně zvýrazní jejich chuť a zároveň zvýší výživovou hodnotu. Vývary se sladkou příchutí jsou zase skvělé do ranních kaší, smoothie nebo do proteinových palačinek.

Jak často konzumovat kostní vývar?

Vývary patří mezi jednu z nejvýživnějších potravin vůbec, takže si můžete porci dopřát každý den. Kvalitní vývary v prášku jsou pohodlným a rychlým způsobem, díky kterému si můžete dopřát toto vysoce výživné jídlo kdykoliv během dne. Kostní vývar je skvělý také po tréninku pro rehydrataci, nahrazení ztracených elektrolytů a doplnění potřebných bílkovin pro regeneraci svalů.

6 tipů na vaření s instantními kostními vývary od Planet Paleo

1. Vypijte si je - usrkávat horký vývar je ten nejjednodušší a nejpohodlnější způsob konzumace. Jednoduše smíchejte prášek s horkou vodu a třeba MCT olejem. Získáte vysoce výživný zdroj energie pro celý den. Vývary se sladkými příchutěmi (čokoláda a banán) můžete zase přidat do horké čokolády nebo kávy.
2. Do polévky - skvělý základ pro chutnou a výživnou masovou i zeleninovou polévku. Voňavý a chutný vývar vás báječně prohřeje zevnitř, je skvělý na posílení, když se zotavujete z nějaké nemoci, a výborný v podzimních a zimních plískanicích. Vývary patří také mezi tzv. comfort food, zvednou vám náladu a zahřejí i na duši :).
3. Na vaření i pečení - vývar můžete použít k podlívání pečené zeleniny nebo v něm zeleninu přímo uvařit. Uvařte v něm rýži jako přílohu - skvěle ji dochutí a zvýší její výživovou hodnotu. Dokonale promění chuť také třeba bramborové kaše apod.
4. Palačinky a lívance - sladké příchutě můžete přidat do těsta na palačinky či lívance - skvělé na dlouhý víkendový brunch nebo jako větší svačinka po tréninku. Nebojte se ale ani slaných příchutí - a zkuste si ukuchtit slané palačinky.
5. Do pečených dezertů - sladké příchutě vývarů jsou skvělé například do keto brownies, energy kuliček nebo proteinových sušenek.
6. Do smoothies - čokoládová a banánová příchuť vývarů představuje skvělý zdroj chuti a živin také do smoothie. Mají lahodnou a krémovou chuť, bez umělých sladidel.

Jaký je rozdíl mezi vývary, kolagenem a proteiny od Planet Paleo?

Planet Paleo má v nabídce kromě vývarů také různé příchuti proteinů a hydrolyzovaných kolagenů.
Planet Paleo kolageny - obsahují koncentrované množství hydrolyzovaného kolagenového proteinu, ale zase neobsahují jiné živiny, které se nacházejí právě ve vývarech. Hydrolyzovaný kolagen je také lépe vstřebatelný, jednoduše řečeno je rozložený na drobnější molekuly, které mají lepší absorpční schopnost. Vývar sice taktéž obsahuje kolagen, ale ne v této vysoce vstřebatelné podobě. Kromě kolagenu je však bohatý také na minerály (vápník, hořčík), kyselinu hyaluronovou, glukosamin a další živiny v celistvé podobě.
Sportovní proteiny z vývarů od Planet Paleo - nejsou tradičním slaným vývarem, ale jsou navrženy tak, aby se používaly jako efektivní výživa k regeneraci po cvičení, daly se jednoduše protřepat v shakeru, přidat do smoothie apod. Jsou také skvělé, pokud chcete do svého každodenního jídelníčku dostat víc bílkovin.
ORGÁNOVÁ VÝŽIVA - ZPÁTKY KE KOŘENŮM
Naše předky stálo získávání masité potravy spoustu energie - než zvíře vystopovali, ulovili, dopravili k obydlím a následně zpracovali… Bylo proto naprosto normální, že se zužitkovala každá část zvířete včetně vnitřností, mozku, kůže, chrupavek, pojivových tkání… prostě celé zvíře. Spolu se snadnou dostupností masa v supermarketech, kdy nám odpadá potřeba si to zvíře sami ulovit, jsme se stali rozmazlenějšími a začali jsme preferovat hlavně libové části masa. Svalovina je sice bohatá na bílkoviny, ale vyšší množství minerálů a vitamínů obsahují právě zvířecí vnitřnosti a orgánové maso celkově.

Co je orgánové maso?

Orgánové maso, jinak také droby, jsou jiné části zvířat než svalová tkáň, například srdce, ledviny, játra, mozek, dršťky, slinivka a další části, které nejsou technicky orgány. Tyto masité části představovaly pro naše předky velmi hodnotný zdroj živin.

Nutriční výhody konzumace orgánového masa

Kvalitní maso a ryby představují jeden z nejhodnotnějších zdrojů dostupných živin. Přesto jsme v průběhu času začali preferovat převážně libové maso a odstraňovat a v některých případech i vyhazovat části, jako jsou vnitřnosti, kůže, žlázy a jiné části zvířat. Což je nejenom neuvěřitelným plýtváním, ale zároveň se tak ochuzujeme o spoustu živin, které tyto opomíjené části zvířat obsahují.
Vnitřnosti jsou bohaté například na:
Železo - pomáhá našim červeným krvinkám transportovat kyslík, produkuje energii a odstraňuje vyčerpání a únavu. Vnitřnosti jsou výborným zdrojem hem železa. Hem železo se nachází v mase a vnitřnostech a má lepší vstřebatelnost, než tzv. non-hem železo, které se nachází zejména v luštěninách a listové zelenině. Hem železo také není příliš závislé na aktuálních zásobách železa v těle ani na dalších látkách, které jsou spolu s ním konzumovány. (Pokud z jakéhokoliv důvodu maso nejíte, doporučujeme zlepšit vstřebávání non-hem železa pravidelným užíváním vitamínu C.
Protein - vnitřnosti obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které tvoří „kompletní“ zdroj bílkovin. Takže tělu během jednoho jídla dodáte vše, co potřebuje k poskládání kompletní bílkoviny.

Vitamíny - orgánové maso má ze všech dostupných potravin nejvyšší množství vitamínů na kalorii. Poskytuje celé spektrum vitamínů, ale nejvíce je bohaté na vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K), ale také vitamín B12 a folát.
Minerály - orgánové maso je bohaté na obsah důležitých minerálů, jako je hořčík, zinek, selen a železo.
Kolagen - je nezbytný pro zdraví kloubů a kostí a také pro krásnou a zdravou pokožku, vlasy a nehty. Nachází se v kůži a pojivových tkáních zvířat. Tyto části se obvykle odstraňují a na váš talíř se proto nedostanou, což vás ochuzuje o skvělý zdroj této důležité bílkoviny.
Cholin - je nezbytný pro syntézu DNA a patří mezi další živiny, na které je naše “moderní” strava chudá. Dostatečný příjem cholinu je důležitý pro zdraví mozku a svalů. Na cholin jsou bohatá například játra.
Zdravé tuky - orgánové maso představuje bohatý zdroj esenciálních mastných kyselin. Kvalitní tuky jsou skvělým zdrojem přírodní energie a jsou také důležité pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
Kromě toho, že orgánové maso poskytuje velké množství základních živin, je také ideálním doplňkem pro všechny, kteří vyznávají paleo nebo keto životní styl. Vnitřnosti totiž mají vysoký obsah bílkovin a tuků, ale přirozeně nízký obsah sacharidů. A samozřejmě také proto, že se jedná o přirozené a skutečné jídlo bez škodlivých, průmyslově zpracovaných tuků, cukru či lepku.
Co konkrétní živočišné části obsahují?
Vnitřnosti - bohaté na vitamíny z řady B, cholin, glycin a železo.
Kůže - vysoký obsah kolagenu, želatiny, glycinu a minerálů.
Chrupavky, šlachy a pojivová tkáň - bohatý zdroj kolagenu, želatiny, a minerálů.
Kosti a kostní dřeň - bohaté na vitamíny A, E, B12 a železo.
Živočišné tuky -lůj a sádlo představují výborný zdroj energie a pomáhají vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K).

Další benefity konzumace celých zvířat

Etická volba - masný průmysl je velký byznys, který je uzpůsobený požadavkům zákazníků, kteří ve většině případů preferují “líbivé” kousky masa. Je důležité si však uvědomit, že za každým kuřecím prsem je celé kuře, a že každý steak, který si dáme, byl odříznut z celé krávy. Tím, že využijeme a zkonzumujeme opravdu celé zvíře, pomáháme snižovat plýtvání, podporujeme udržitelnost a zároveň tomu zvířeti prokazujeme i určitou úctu, že jeho život nepřišel nazmar, kdyby se většina z něj vyhodila.
Britský šéfkuchař a autor knihy „Nose to Tail Eating: A kind of British Cooking“ Fergus Henderson výstižně řekl: „Pokud hodláte zabít zvíře, je slušností jej spotřebovat celé beze zbytku“.
Ušetříte - obecně platí, že čím méně populární kousky masa, tím se prodávají levněji, protože jsou považovány za vedlejší produkty masného průmyslu. Za nízkou cenu tak můžete získat velice kvalitní a výživné maso.

Různorodější stravování - tím, že do stravy zařadíte méně obvyklé části masa, objevíte nové chutě, nové recepty a zlepšíte si i své kuchařské schopnosti. Vaše chuťové buňky se znovu probudí a nuda v jídle se stane neznámým pojmem.
Pokud z jakéhokoliv důvodu jíst orgánové maso nemůžete nebo se vám a vaší rodině jeho chuť nezamlouvá, ale přesto byste rádi těžili z jeho benefitů, vyzkoušejte mrazem sušené orgánové maso z volně se pasoucích jehňat v podobě doplňků stravy v kapslích od Hunter and Gather.
Orgánová výživa od Hunter and Gather pochází z volně se pasoucích islandských jehňat chovaných za přísných podmínek - žádná GMO krmiva, antibiotika nebo hormony. Suplementy jsou samozřejmě bez zbytečných plniv, jako je například stearát hořečnatý nebo oxid titaničitý. Jsou bez lepku, přidaného cukru či rostlinných olejů.
Tyto doplňky najdete ve 3 verzích:
Jehněčí srdce - hodnotný zdroj koenzymu Q10, mědi, selenu, vitamínu B12, folátu, fosforu, zinku i kolagenu.
Jehněčí játra - výborný zdroj vitamínů A a B12, riboflavinu a mědi
Jehněčí játra, srdce a divoké bylinky - jsou bioaktivním a přírodním zdrojem koenzymu Q10, vitamínů A a B12, riboflavinu, mědi a různých dalších vitamínů v synergické podobě. Suplement je obohacen o divoce rostoucí a ručně sbírané adaptogenní byliny, jako jsou česnek a rhodiola. Rhodiola podporuje spalování tuků, zlepšuje energii, podporuje funkce mozku a také pomáhá vyrovnávat hladinu stresových hormonů v těle. Snižuje taktéž oxidační poškození buněk. Česnek obsahuje důležité živiny, jako jsou flavonoidy, oligosacharidy a aminokyseliny. Má taktéž vysoký obsah síry a allicinu. Působí antimikrobiálně a antioxidačně.
PROČ UŽÍVAT VITÁLNÍ HOUBY

Houby jsou často podceňovány kvůli tomu, že nemají údajně žádnou nutriční hodnotu. To je však bohužel pouze rozšířený mýtus. Je pravda, že houby jako takové nemají mnoho kalorií a nemůžou se pochlubit tak sytými barevnými odstíny (které u většiny potravin odkazují na jejich bohatost na antioxidanty a další živiny), jako například borůvky nebo červená řepa. Navzdory svým nenápadným, neutrálním béžovým barvám mají houby obrovskou koncentraci živin a účinných látek, které v takové podobě v jiných potravinách ani nenajdete. Vitální houby mají rozhodně velký potenciál.

Co to ty houby vlastně jsou - rostlina nebo živočich?

Houby sice běžně řadíme mezi zeleninu, ale s jejich zařazením to není zas až tak jednoduché. Dlouhou dobu je vědci řadili mezi rostliny, ale po určité době se zjistilo, že jsou houby spíše podobné živočichům a s rostlinami toho zase tolik společného nemají - liší se vzhledem, stavbou těla, chemickým složením i způsobem života. Na rozdíl od rostlin nemají klasické kořeny ani listy, nekvetou a neprovádí fotosyntézu. S živočichy je pak pojí to, že obsahují chitin podobně jako hmyz a také biologicky aktivní látku serotonin. Nicméně ani do skupiny živočichů houby nejde pořádně zařadit, proto si prozatím existují ve své specificky pro ně vyhrazené houbové skupině.

Co vitální houby obsahují?

Poměr účinných látek se v každém druhu houby liší (podrobně se na každou z nich podíváme v nějakém dalším článku). Obecně jsou ale houby, které jsou označovány jako vitální nebo také funkční, bohaté na mnoho látek, které slouží k tomu, aby je chránily před jinými houbami, bakteriemi a škůdci. Z jejich antibakteriálních, antivirových a antimykotických účinků pak může výborně čerpat i člověk.

Jednou z nejhodnotnějších živin, obsažených ve vitálních houbách, jsou antioxidanty ergothionein a glutathion. Tyto silně antioxidační sloučeniny snižují množství oxidačního stresu v našem těle, který poškozuje naše buňky a DNA. Další důležité obsažené sloučeniny jsou polysacharidy, včetně beta-glukanů, které mají mají silně podpůrné účinky na imunitní systém. I když jsou aktuálně stále předmětem studií, uvažuje se o nich jako o možné náhradě antibiotik, ale bez nežádoucích vedlejších účinků, jako je například narušení střevního mikrobiomu. Navíc fungují na jiném principu než antibiotika, takže nehrozí, že si na ně bakterie vypěstují rezistenci. Další bioaktivní složkou jsou triterpeny, jako je kyselina ganoderová, kyselina lucidenová a steroly. Triterpeny mají prokazatelně protizánětlivé, protirakovinné a radioprotektivní účinky. V houbách je dále ve větším množství zastoupen selen, vitamín C, vitamíny z řady B a (pokud jsou vystaveny slunečnímu záření nebo jsou sušeny na slunci) také vitamín D.

Nejčastější mýty o houbách

Mýtus o nulové nutriční hodnotě hub snad padnul už na začátku článku. Pojďme se podívat na zoubek těm dalším rozšířeným mýtům.

Mýtus č. 1: všechny houby způsobují kandidózu (kvasinkovou infekci)
Houby mají špatnou pověst u zastánců protikvasinkových diet, protože mohou údajně zhoršovat kvasinkovou infekci. Ve skutečnosti většina druhů vitálních hub, jako například shiitake, pomáhá proti kvasinkám bojovat - podporují reakci imunitního systému proti patogenům a jejich antimykotické účinky pomáhají tělu bojovat proti plísním i kvasinkám.

Mýtus č. 2: vitální houby mohou způsobit autoimunitní onemocnění
Ano, vitální houby dokáží podpořit imunitní systém. Fungují však jako pravé adaptogeny - přizpůsobí se stavu a situaci, ve které se naše tělo zrovna nachází a dají mu to, co zrovna potřebuje. Dokáží tedy podpořit oslabenou imunitu, ale zároveň také i pomáhají regulovat přehnané reakce imunitního systému. Jsou proto výborným podpůrným prostředkem i u autoimunitního onemocnění a alergií.

Mýtus č. 3: všechny houby jsou jedovaté
Tento mýtus je popravdě rozšířen spíše v zahraničí. My však jako národ vášnivých houbařů víme, jak to s tou jedovatostí hub je. Existuje malá skupina jedovatých nebo halucinogenních hub, nicméně převažují houby nejedovaté, které jsou nám naopak prospěšné. Mezi funkčními houbami samozřejmě žádnou jedovatou nenajdete. To by byla trochu kontraproduktivní funkční houba :).

Mýtus č. 4: neexistují žádné vědecké studie, které by benefity vitálních hub potvrzovaly
Naopak, za posledních 10 let proběhlo více než 100 tisíc různých studií, potvrzujících pozitivní účinky funkčních hub. V Asii jsou vitální houby uznávané prakticky už od počátků ajurvédy. Kromě výzkumů tedy pro funkční houby mluví i to, že je už po tisíce let používají starobylé kultury na posílení celého těla i jako podpůrný prostředek proti různým neduhům.

Nejoblíbenější vitální houby a jejich účinky:

Cordyceps - v přírodě roste na úpatí Himálají a je velmi těžké ho získat. Cordyceps zvyšuje energii a podporuje výkon, je proto více než vhodný pro sportovce a všechny, kteří mají zvýšenou fyzickou zátěž. Existuje celá řada studií potvrzujících pozitivní vliv cordycepsu na sportovní výkonnost. Čínská studie z roku 2004 prokázala, že zlepšuje využití kyslíku u sportovců až o 50 %. Na cordyceps dokonce přísahají himálajští šerpové, kteří si z něj připravují čaj a tvrdí, že právě díky němu se jim daří opakovaně vystoupat na Everest bez kyslíku. Několik studií také prokázalo, že cordyceps pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu. Dostatečná hladina testosteronu je potřebná nejen pro budování svalové hmoty, ale také pro energii a zdravou sexuální funkci. Cordyceps ostatně využívala tradiční čínská medicína k léčbě sexuálních dysfunkcí a na zvýšení životní energie už od starověku.

Čaga - byla dříve hojně využívaná v Rusku, odkud také pochází (roste na kmenech bříz). Jednu dobu dokonce patřila mezi ruské státní tajemství, na její účinky spoléhal národní tým vzpěračů. Čaga totiž obsahuje rostlinné steroly, které jsou považovány za přírodní steroidy. Podobně jako cordyceps podporuje udržování zdravé hladiny testosteronu, stabilní hladinu energie po celý den, výdrž a celkovou životní vitalitu.

Reishi - jinak také “houba nesmrtelnosti” má významné účinky na imunitní systém, podporuje funkci jater a celkovou detoxikaci organismu. Reishi působí také výborně na pokožku - díky vysokému obsahu různých druhů antioxidačních látek, beta-glukanů a triterpenů podporuje buněčnou obnovu, hydrataci a elasticitu. Její protizánětlivé účinky pomáhají zmírňovat různé zánětlivé projevy, zarudnutí, podráždění a suchost. Je také antimikrobiální, antialergenní a působí i jako antihistaminikum, díky tomu se výborně hodí na harmonizaci alergické a přecitlivělé pleti, ale i jako podpora při jednorázových kožních problémech, jako je spálení od slunce, štípance od hmyzu nebo různé kožní vyrážky.

Lví hříva - neboli hericium je houba s podivným střapatým vzhledem, podle kterého získala své jméno. Jinak se jí přezdívá také „houba horských kněží“ - buddhističtí mnichové používají prášek ze lví hřívy na podporu paměti a zvýšení koncentrace během meditace. Když se podíváme na účinky lví hřívy z hlediska vědy, zajímavý je její podpůrný efekt na NGF (Nerve Growing Factor, česky nervový růstový faktor), který je zodpovědný za správnou činnost neuronů a tím pádem i přenos, zpracování a ukládání informací. Lví hříva je tedy skvělá pro studenty a všechny duševně pracující nebo když se prostě potřebujete víc soustředit na práci, čeká vás těžká zkouška nebo píšete třeba esej.

Maitake - neboli “tančící houba” původně pochází z Japonska a Číny. V současnosti roste i v Severní Americe. V tradiční čínské medicíně je ceněná pro své účinky na imunitní systém, podporu vitality a dlouhověkost. Hlavními účinnými látkami jsou beta-glukany, které kromě podpory imunitního systému také snižují hladinu inzulinu v krvi. Dále obsažený inhibitor alfa glukosidázy, trehalóza, zpomaluje absorpci glukózy v těle a podporuje rovnováhu cukru v krvi. Kromě svých účinků je maitake také velmi oblíbená pro svou lahodnou chuť.

Na co si dát pozor při vybírání doplňků s funkčními houbami

Funkční houby jsou v poslední době v oblasti výživy velkým trendem a s rostoucím množstvím různých doplňků stravy je čím dál tím těžší se v nich orientovat a vybrat si ten pravý.

Při výběru doplňků stravy a to nejen těch z funkčních hub se můžete držet těchto 4 bodů:

1. BIO kvalita - bio certifikace je jedna z prvních věcí, na kterou je důležité se dívat zejména u doplňků stravy z hub. Houby jsou totiž velice porézní a absorbují všechno ze svého prostředí - to dobré i to špatné, což znamená, že do sebe mohou snadno natáhnout pesticidy, fungicidy, těžké kovy a další toxiny používané při neorganickém pěstování, které pak v sobě kumulují. Living Nutrition i Mushrooms 4 Life se mohou pochlubit přísným certifikátem od Organic Soil Association, pro jehož získání musí splňovat opravdu přísné standardy.

2. Kredibilita - kdo za výrobou těchto doplňků stojí? Doplňky stravy od Mushrooms 4 Life navrhuje a formuluje celosvětově uznávaný odborník na houby Martin Powell. Za značkou Living Nutrition stojí zase nutriční terapeut Graham Botfield, který pro formulaci svých produktů využívá znalosti moderní medicíny v kombinaci se svými obsáhlými znalostmi z naturopatie. Living Nutrition zakládá své produkty na fermentaci bylinek a hub. Tato starodávná, ale stále aktuální technika zvyšuje nutriční hodnotu i vstřebatelnost účinných látek.

3. Transparentnost - aneb odkud houby pocházejí? Mnoho výrobců potravinových doplňků nepřiznává původ a zdroj složek, které používají. Je nesmírně důležité vědět, odkud houby pocházejí, kde se pěstují a jaká je úroveň jejich pěstování. Mushrooms 4 Life spolupracuje s renomovanými pěstiteli z míst, kde se tyto houby tradičně pěstují a používají. Houby a extrakty z hub od této značky pocházejí z celého světa, včetně Severní Ameriky, Asie a dokonce i Sibiře.

4. Udržitelnost - většina funkčních hub je bohužel velmi vzácným a díky svým unikátním benefitům také velmi žádaným zbožím. Jejich nešetrný sběr může je nebo jejich okolí poškodit nebo úplně zničit. U suplementů z divoce rostoucích hub je proto důležité věnovat pozornost i tomu, zda byl jejich sběr šetrný a udržitelný s důrazem na jejich obnovu. Některé houby pak poskytují stejné benefity, i když jsou pěstovány uměle, jako například cordyceps, který platí v Číně za nejdražší houbu a hon za jeho sběrem by mohl mít nevratné následky na jeho ekosystém. Na druhou stranu třeba u čagy je podstatné, aby rostla ve svém přirozeném prostředí - na břízách, z kterých právě získává mnoho účinných látek. V tomto případě je pak velice důležitá spolupráce se zkušenými pěstiteli a sběrači, kteří se ujistí, že nedojde k poškození stromů při sběru ani k narušení samotného podhoubí.

Funkční houby pro krásnou pleť

Funkční houby mají spoustu přímých i nepřímých benefitů na naši pleť, vlasy i nehty. Díky redukci stresu, podpoře zažívání a harmonizaci hormonálního systému eliminují spoustu projevů, které by jejich špatná funkce na pleť jinak měla. Znáte to sami nejspíše velice dobře - jak v těle něco nefunguje, nejdříve je to vidět právě na pleti. Kromě toho jsou vitální houby bohaté na antioxidanty, beta-glukany, vitamíny, minerály a další mikroživiny, které jsou pro krásnou pleť nezbytné. Vitální houby můžete aplikovat i přímo na pleť. Lžička extraktu v prášku obohatí domácí masku o další živiny i účinky. Pro aplikaci přímo na pleť se hodí hlavně čaga, která je kromě antioxidantů bohatá také na zinek, minerál, který je pro správnou funkci pleti naprosto nezbytný. Další “pleťovou” houbou je shiitake - obsahuje kyselinu kojovou, která má skvělé rozjasňující účinky, sjednocuje tón pleti a dokonce pomáhá minimalizovat pigmentové skvrny a drobné jizvičky. Dále obsažený L-ergothionein je velmi silný antioxidant, který zabraňuje poškození buněk a zvyšuje elasticitu pokožky.

Na sílu hub nedá dopustit ani formulátorka božské značky Lovinah, Joy Eckhart, která do své věhlasné anti-age masky Chocolate Truflle přidává rovnou několik druhů aktivních hub - čagu, černý a bílý (extra vzácný) lanýž, hlívu ústřičnou a rosolovku řasotvarou. Konkrétně lanýže jsou doslova nabité silnými enzymy, antioxidanty, bílkovinami, vlákninou a minerálními prvky, jako jsou vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, sodík, mangan, selen. Dále obsahují omega 3 a omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou. Především vitamin B1 neboli thiamin, který se v lanýžích vyskytuje, pomáhá zlepšit prokrvení pleti. Díky tomu se zkvalitňuje nejen zásobování živin, ale pokožka také získává zářivý a mladistvý vzhled. Černý lanýž má zase schopnost blokovat tvorbu melaninu a díky tomu pomáhá redukovat tmavé kruhy pod očima, pigmentové skvrny a celkově sjednocovat odstín pleti.

JAK NA ZDRAVOU (NEJEN) STŘEVNÍ MIKROFLÓRU
V našem zažívacím ústrojí žije přes 300 trilionů mikrobiálních buněk. Celý mikrobiom může dohromady vážit až 1,5 kila, což je zhruba stejně, jako váží naše játra, a má vliv na spoustu funkcí v našem těle. Někteří vědci jej proto označují za nově objevený orgán. Tyto mikroorganismy žijí nejen v našich střevech, ale také na povrchu kůže. Skládají se z různých druhů (kmenů) probiotických bakterií. U každého člověka je poměr těchto kmenů odlišný a je ovlivněn také aktuální situací - čím se (ho) krmíme, jestli dobře spíme, stresujeme se, pijeme alkohol, kouříme apod. Ve střevech se nám pohybují nejen prospěšné bakterie, ale i ty škodlivé. Jejich rovnováha má pak velký vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale i na psychickou pohodu.

Co vše mají probiotika na starosti?


Primární úlohou mikrobiomu je trávení, konkrétně rozkládání potravy. Během tohoto procesu dokonce vytváří i některé vitamíny, například vitamín B12 či K. Mikroflóra se taktéž podílí na zásobování těla živinami. Další stěžejní funkcí, o kterou se mikroflóra stará, je imunita. Bakterie na povrchu kůže se podílí na zabránění vniku patogenů do těla a střevní mikroflóra pak bojuje s těmi, kterým se dostat dovnitř podařilo. Kromě těchto funkcí se prospěšné bakterie ve střevech podílí na tvorbě některých hormonů a ovlivňují také činnost mozku.
Ze střev totiž vede napojení do našeho mozku tzv. bloudivý nerv (nervus vagus). Díky tomu střevní bakterie ovlivňují i naši momentální náladu, mentální únavu či chuť k životu. Nedostatečný mikrobiom může být dokonce úzce spojený s depresí. Léčbu depresí pomocí kvalitních probiotik v současnosti zkoumá několik studií. Střevní mikroflóra může mít také vliv na hubnutí. Ukázalo se, že štíhlí lidé, kteří nemají problém si svou váhu udržet, mají odlišnou skladbu mikrobiomu, než lidé s nadváhou. Dobrá zpráva je, že skladbu mikrobiomu můžeme změnit zdravým životním stylem a jeho obnovu podpořit kvalitními suplementy.

Jaký je rozdíl mezi prebiotiky, probiotiky a symbiotiky?


Na trhu se mezi doplňky stravy pro zdravé zažívání často objevují přípravky označené jako probiotika nebo prebiotika. Někteří lidi v tom mají zmatek a tyto dva pojmy si zaměňují. A co pak taková symbiotika? Pojďme se na to podívat.
Prebiotika
Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které fungují jako výživa pro prospěšné střevní bakterie. Prebiotika představuje především vláknina na bázi oligosacharidů, které jsou hojně zastoupeny v ovoci, zelenině a obilovinách v jejich nezpracované podobě. Prebiotika mají přímý vliv na množství a kvalitu zdraví prospěšných bakterií. Pokud tedy nejíme dostatek ovoce a zeleniny, i naše střevní mikroflóra a také obranyschopnost a odolnost organismu bude slabá. Přípravky s obsahem prebiotik tedy slouží jako výživa pro střevní bakterie. Většinou jsou dostupné v kombinaci s probiotiky, ale někdy je můžete najít i zvlášť jako součást jiných výživových doplňků.
Probiotika
Probiotika jsou pak právě ty prospěšné bakterie, které žijí ve střevech a dohromady tvoří střevní mikroflóru. Zažívací trakt obsahuje spoustu druhů těchto mikroorganismů. Ideální je, aby převažovalo složení bakterií Bifidobacterium Bifidum a Lactobacillus. V lidském těle se nachází v tenkém a tlustém střevu, v mateřském mléku a v pochvě. Právě tyto bakterie tvoří základní stavební kámen pro mikroflóru a imunitní systém novorozenců, protože je získávají od matky během porodu. Jsou to bakterie mléčného kvašení, které vznikají přeměnou cukrů na kyselinu mléčnou. Ve střevech i v pochvě snižují pH a díky tomu potlačují růst hnilobných bakterií a kvasinek. Podporují kvasné procesy, které chrání sliznici střeva a pochvy a zároveň předcházejí vzniku zánětů, hnilobných procesů a působí i jako prevence před vznikem rakoviny zažívacím ústrojí. Hnilobné bakterie totiž vytvářejí odpadní látky, které mohou z dlouhodobého hlediska vést ke vzniku nádorových onemocnění.
Symbiotika
Symbiotika jsou pak takové doplňky stravy, které obsahují probiotika i prebiotika zároveň. Jejich účinky se tak vzájemně posilují - prebiotika urychlují osídlení i množení probiotik, takže zvyšují efekt přípravku. 

Potraviny bohaté na probiotika (i prebiotika):

zakysané mléčné výrobky - vznikají mléčným kvašením, při kterém se část cukru mění na kyselinu mléčnou a díky zvýšení kyselosti dochází k vysrážení bílkovin. Různé typy zakysaných výrobků se liší obsahem i poměrem probiotik.
kysané zelí - vzniká mléčným kvašením jemně nastrouhaného zelí. Obsahuje probiotické bakterie laktobacily a vysoký obsah prebiotik. Zelí je totiž velmi bohaté na vlákninu. U kysaného zelí si musíte dát pozor, aby nebylo pasterizované, což většina běžně dostupných kysaných zelí z obchodu je. U tepelně ošetřeného zelí jsou totiž probiotika už mrtvá, takže je jejich prospěšnost nulová. Kysané zelí v běžných obchodech navíc většinou obsahuje i přídavek konzervačních látek.
kimči - pikantní fermentovaná zelenina. Jeho hlavní složkou je nejčastěji zelí, ale lze použít i jiné druhy. Další esenciální složkou je koření - česnek, zázvor a chilli. Kromě probiotických bakterií obsahuje díky vysokému obsahu vlákniny ze zelí a další zeleniny také hojně prebiotik.
miso - jedno z tajemství japonské dlouhověkosti. Jedná se o sójovou pastu, která vzniklá kvašením sójových bobů (nebo obilnin) se solí a ušlechtilou plísní Koji. Používá se jako základ pro výrobu tradiční japonské miso polévky. Obsahuje probiotika i prebiotika a k tomu celou řadu vitamínů, minerálů a fytonutrientů. Kromě blahodárných účinků na zažívání na ni v Japonsku nedají dopustit jako prevenci proti rakovině či mozkové příhodě. Miso obsahuje dipicoloniovou kyselinu, alkaloid, který na sebe váže těžké kovy jako radioaktivní stronium a odvádí je ven z těla. Miso pasta se proto používá i jako podpůrný prostředek pro neutralizaci radiace v těle po haváriích v jaderných elektrárnách.
kombucha - fermentovaný nápoj z černého nebo zeleného čaje. Vzniká díky “čajové houbě”, kterou tvoří symbiotická kolonie octových a laktobacilových bakterií a kvasinek.

Jak poznám, že mám oslabenou mikroflóru?


Rovnováha mezi jednotlivými druhy bakterií je křehká a může ji velice snadno narušit například užívání antibiotik, které zabíjí nejen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné. Kromě antibiotik mikroflóru narušují například i konzervační látky v potravinách, přehnaná nebo nedostatečná hygiena, nezdravá strava chudá na vlákninu, stres a kouření. Oslabená mikroflóra se může projevovat nadýmáním, zácpou nebo naopak průjmem a zápachem z úst. Při narušení rovnováhy mikroflóry v pochvě se objevují různé kvasinkové infekce. Intimní mikroflóru pak nejčastěji narušují agresivní mycí prostředky, spodní prádlo ze syntetických materiálů, agresivní prací prášek, aviváž se syntetickou parfemací či chlorem bělené hygienické potřeby.
Pokud jste v nedávné době užívali antibiotika nebo se u vás objevují některé z výše zmíněných problémů, je vhodně kromě konzumace probioticky bohatých potravin urychlit obnovu střevní mikroflóry také probiotickým, nejlépe symbiotickým doplňkem stravy.

Symbiotika Your Flora od Living Nutrition's


Fermentovaná symbiotika Your Flora od značky Living Nutrition's obsahují 35 kmenů Lactobacillů a unikátních patentovaných Bifidobakterií - Kefi-soya™ v kombinaci s prebiotiky z mrazem sušených bylin, zeleniny či ovoce. Tato symbiotika vznikají pomalým a šetrným procesem kefírového kvašení sójového mléka, které trvá až měsíc. Díky fermentaci se zvyšuje vstřebatelnost a využitelnost obsažených látek a zároveň se snižuje riziko potenciálních alergických reakcí na sóju. Symbiotika Your Flora jsou navíc v certifikované bio kvalitě - splňují přísné výrobní podmínky pro certifikaci od britské organizace Soil Association Organic. Jsou v celulózových kapslích, vhodné i pro vegetariány a vegany. 
Vybírat můžete z 6 druhů:

Probiotika a prebiotika na pleť


Kosmetika s obsahem probiotik patří mezi nejnovější kosmetické trendy. Mikroorganismy totiž kromě střev také velice hustě osidlují i naši kůži. Jsou součástí ochranné hydrolipidové vrstvy na naší pleti a taktéž mají výrazný podíl na naši imunitu - brání proniknutí nepřátelských bakterií a virů z vnějšího světa. Některé kmeny bakterií, jako jsou laktobacily, navíc produkují antioxidanty (např. superoxid dismutáza), které chrání pleť před poškozením volnými radikály a zabraňují předčasnému stárnutí.
Při narušení kožního mikrobiomu (změny v hodnotě pH, nedostatečná hydratace apod.), mohou na pokožce převážit škodlivé bakterie, které pak způsobují přecitlivělost pleti, záněty, akné nebo vysušená místa s nevzhlednými šupinkami. Narušit nebo dokonce úplně zlikvidovat tento prospěšný mikrosystém zvládne také syntetická kosmetika. Obsahuje totiž často celou spoustu dráždivých látek, které pleť sice čistí, ale zároveň tak do čista, že na ní moc prospěšných bakterií nezůstane.
Mezi jedny z nejpoužívanějších dráždivých látek patří tenzidy SLS či SLES. Obsahuje je většina konvenčních sprchových gelů, šamponů a gelů na praní. Dalšími špinavci jsou konzervanty methylisothiazolinone či triclosan. Triclosan se často používá jako složka do antibakteriálních mýdel a antibakteriálních gelů. Kromě toho, že se k pleti chová jako antibiotikum, může také způsobovat poškozování buněk, narušovat hormonální rovnováhu a působit karcinogenně. Mezi další látky, kterým je radno se vyhnout, patří např. EDTA, optické zjasňovače, PEGy, silikony, chemické filtry, nanočástice, parabeny.
Důležitosti zdravé kožní mikroflóry si je dobře vědoma i Joy Eckhart, zakladatelka Lovinah. Proto většina jejích produktů určitou formu probiotik i prebiotik obsahuje. Buď přímo probiotické ingredience nebo fermentované extrakty z rostlin a hub. Probiotika v kosmetice jsou účinnou posilou proti nepřátelským bakteriím, jsou výbornou podporou pro pleť, kterou trápí akné nebo růžovka a dokáží také stimulovat přirozenou tvorbu kolagenu. Zároveň působí antimikrobiálně, takže pomáhají přirozeně zakonzervovat kosmetický produkt a prodloužit tak jeho trvanlivost. Prebiotika, jako je třeba inulin, slouží nejen jako výživa pro prospěšné bakterie, ale zároveň má hydratační a změkčující účinek.
Probiotika i prebiotika najdete ve většině Lovinah produktů, ale nejvíce “nadupaná” je samozřejmě Probiotická maska exfoliační maska s dračí krví. Tato maska zvládne vše - regenerovat, vyživit, detoxikovat i vyrovnat narušenou rovnováhu pleti. Pomáhá při většině běžných problémů, které naši pleť trápí, jako je akné nebo předčasné stárnutí pleti.

Stránka 1 z 3 - 21 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.