Proč není žvýkačka jako žvýkačka?

Žvýkačky patří mezi tzv. impulzivní zboží. Asi to každý dobře zná situace, kdy při dlouhém čekání ve frontě u pokladen hrábl do regálu se žvýkačkami. Z reklam se na nás valí také slogany, jak jsou žvýkačky dobré pro zdraví naší ústní dutiny, a že jsou nutností pro krásně voňavý a svěží dech. Ale ono to s těmi konvenčními žvýkačkami zase tak slavné není.

žvýkačky

Co běžně dostupné žvýkačky obsahují? Jaký mají vliv na znečištění a naše životní prostředí? A jak tedy žvýkat zdravě a “ekologicky”? Přečtěte si celý článek :).

Co obsahují konvenční žvýkačky?

Klasické žvýkačky jsou většinou založeny na bázi umělé hmoty, syntetických plastových polymerů, které se v přírodě nerozloží, a v době, kdy se diskutuje dopad plastů na naše zdraví a snažíme se jejich produkci co nejvíc omezit, jejich žvýkání určitě v pořádku není. A nevím, jak vám, ale mně představa, že pár hodin v kuse žvýkám v puse prakticky kus plastu, příjemná určitě není :).

orbit složení

Kromě syntetické plastové báze můžou obsahovat konvenční žvýkačky takové chuťovky, jako je např.:

Aspartam

Aspartam je stále velmi často používané umělé sladidlo. Stále ho používá více než 85 % konvenčních značek žvýkaček. Toto umělé sladidlo je spojováno s více než stovkou různých zdravotních problémů a obtíží, včetně Alzheimerovy choroby, vrozených vad, rakoviny, mozkových nádorů, poruch chování a učení u dětí a spousta dalšího.

BHT (Butylated Hydroxytoluene)

Používání BHT bylo kvůli toxicitě zakázáno v mnoha evropských zemích, v Austrálii, Kanadě, Japonsku i na Novém Zélandě. Nicméně v USA a některých dalších zemích je jeho používání stále povoleno. Proto si na něj dávejte pozor zejména u dovozového zboží. BHT se používá u průmyslově zpracovaných potravin (včetně žvýkaček) jako konzervační látka. Byla u něho prokázána souvislost s hyperaktivitou u dětí, toxicitou orgánových systémů (včetně poškození jater a ledvin) a v současné době se zkoumá i jako možný karcinogen.

Calcium Casein Peptone (fosforečnan vápenatý)

Tato složka se často objevuje ve žvýkačkách bez cukru. Používá se pro zlepšení textury a na vybělení žvýkaček. CCP je nadměrně zpracovaný derivát mléka. Ohledně této složky existuje prozatím jen velmi málo vědeckých studií, ale je spojována s otravou čínskými kojeneckými výživami.

Acesulfame K (Acesulfame Potassium)

Acesulfam K je další syntetické sladidlo. Jedná se o draselnou sůl, která obsahuje methylenchlorid, což je známý karcinogen. Jeho nežádoucí účinky mohou způsobit poškození ledvin a jater, problémy s náladou, bolesti hlavy, nevolnost a poruchy zraku.

Titanium Dioxide

Oxid titaničitý je spojován s autoimunitními poruchami, Crohnovou chorobou, astmatem a je pravděpodobně karcinogenní. Nejčastěji se používá jako barvivo ve žvýkačkách a cukrovinkách, největší koncentrace oxidu titaničitého se nachází právě ve žvýkačkách.

Tyto ingredience mohou způsobovat poškození zdraví. Je proto důležité si číst složení nebo ještě lépe se běžně prodávaným žvýkačkám úplně vyhnout a zásobit se těmi přírodními.

Žvýkačky jako jeden z největších zdrojů nerozložitelného odpadu

Spousta lidí používá žvýkačky každý den pro osvěžení dechu, jako berličku při odvykání kouření, jen tak protože je žvýkání baví nebo s nimi děti závodí, kdo dokáže vyfouknout největší bublinu. Málokdo ale ví, že žvýkačky představují po nedopalcích z cigaret nejrozšířenější formu znečištění. Konvenční žvýkačky jsou totiž v přírodě nerozložitelné a navíc nějakých 80–90 % žvýkaček není ani vyhozeno do koše, ale většina lidí je prostě jen tak vyplivne na zem nebo na chodník. Odstraňování přilepených žvýkaček k dlažbě představuje pro města nákladný a drahý proces, nehledě na to, že představují velký zdroj znečištění životního prostředí a mohou se dostat i do potravinového řetězce.

žvýkačky, odpad

Představují podobný problém jako mikroplasty. V rybách byly nalezeny stopy syntetických polymerů, tedy látek, na kterých jsou běžně dostupné žvýkačky založeny. Ty se postupně v rybách a dalších vodních živočiších hromadí a způsobují jejich toxicitu. A pak se dostanou k nám na talíř… Což je krásná ukázka toho, že to co dáváme, se nám nějakým způsobem a z nějakého konce vrátí zpátky, ať už to dobré nebo špatné :).
A další argument pro žvýkání přírodních a biodegradabilních žvýkaček.

V čem jsou Two Wise Chimps jiné?

Žvýkačky od Two Wise Chimps neobsahují žádné plastové ani syntetické přísady, umělá aromata, barviva ani konzervanty. Jsou bez lepku a vhodné i pro vegany. Jsou na bázi přírodní rostlinné gumy, která se získává ze stromu zapota, jež roste v mexickém deštném pralese. Této “gumě” se říká se jí chicle, je podobná kaučuku a díky ní jsou žvýkačky kompletně biodegradabilní. Získává se šetrnou metodou, při které se důsledně dbá na to, aby stromy po nařezání kůry a sklizení mízy dostaly před další sklizní dostatek času na plné uzdravení a nemusely být pokáceny.

two wise chimps

Two Wise Chimps žvýkačky jsou doslazené xylitolem, přírodním sladidlem, které se nejčastěji získává z břízy. Toto přírodní sladidlo má přirozeně až o 40 % méně kalorií než běžný cukr. K jeho trávení není potřeba inzulinu, a je proto vhodný i pro diabetiky. Xylitol na rozdíl od klasického cukru nepodporuje tvorbu kazutvorných bakterií v ústech, naopak tyto bakterie pomáhá eliminovat - snižuje tvorbu zubního povlaku a zvyšuje tvorbu slin, čímž zabraňuje růstu plísní, bakterií a tvorbě zubního kazu.

Two Wise Chimps - hravý doplněk stravy ve žvýkačce

Two Wise Chimps nejsou jen tak obyčejné žvýkačky, v nabídce mají 4 druhy a každý druh má přidaný nějaký bonusový efekt navíc, takže můžeme říct, že jsou vlastně takovým doplňkem stravy v neobvyklé a hravé podobě.

Žvýkačky Beauty - tento druh žvýkaček je obohacený o biotin, selen, niacin (vitamín B3) a výtažek ze zeleného čaje. Všechny tyto mikroživiny jsou důležité pro krásnou a zdravou pokožku, podporují růst vlasů a nehtů a zvyšují jejich kvalitu. Zelený čaj patří mezi antioxidanty, které pomáhají pleti vyrovnat se s negativním působením volných radikálů a zpomalují tak její stárnutí. Selen patří mezi tzv. minerály krásy. Patří mezi silné antioxidanty, působí protizánětlivě, podporuje hojení, zpomaluje stárnutí buněk. Vitamín je důležitý pro udržení správné hladiny hydratace v pleti, pomáhá hojení akné a přispívá také ke zlepšení stavu u růžovky. Navíc podporuje produkci fibroblastů a zlepšuje tak elasticitu pleti.

Žvýkačky s aktivním uhlím - mají přirozeně bělicí efekt - zmírňují zažloutnutí zubů, předcházejí usazování zubního plaku, posilují dásně a dodávají svěží dech na dlouhou dobu. Pomáhají udržovat vaše zuby i dásně v perfektním stavu.

Žvýkačky s CannaBidiolem - představují originální, hravý a efektivní způsob jak tento výtažek z konopí začlenit do své každodenní rutiny. Při žvýkání se CanaBiDiol uvolňuje do úst, což umožňuje sublinguální vstřebávání (pod jazykem). Každý kus těchto žvýkaček obsahuje 5 mg vysoce čistého CanaBiDiolu. Jsou skvělým doplňkem tohoto výtažku pro každý den. Díky svojí skladnosti a praktičnosti se perfektně hodí třeba do kabelky, kde jsou vždy připraveny “pro případ nouze”.

Žvýkačky s kofeinem - ideální pro řidiče z povolání, studenty, duševně pracující… , zkrátka pro všechny, kdo během dne potřebují malé energetické nakopnutí :). Pomáhají zahnat únavu a podpoří vaši schopnost soustředit se kdykoliv během dne. Kromě kofeinu jsou obohacené ještě o vitamín B5, který pomáhá dodávat energii a je vhodným doplňkem i při stresu. Tyto žvýkačky představují skvělou zdravější alternativu místo energetických nápojů, které jsou plné cukru. Anebo místo dobrého a kvalitního šálku kávy, když zrovna nemáte čas si žádnou připravit a vychutnat. Každý kousek této žvýkačky obsahuje 40 mg kofeinu a 6 mg vitamínu B5, jejichž kombinace nakopne vaši energii, bdělost i soustředění. Celé 9dílné balení žvýkaček pak obsahuje přibližně stejné množství kofeinu jako 5 standardních energetických nápojů.

Kromě všech těchto účinků, které různé druhy žvýkaček od Two Wise Chimps mají, tak samozřejmě fungují i jako klasické žvýkačky a taktéž přispívají i k udržení dobrého stavu vašich zubů i dásní a osvěžují dech.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení