Proč byste měli jíst adaptogenní byliny?
Slovo adaptogen je odvozené od latinského slova adaptare, které znamená “ přizpůsobení” nebo “shoda”. Adaptogeny totiž fungují tak, že se přizpůsobí potřebám našeho těla, doslova se adaptují na to, co zrovna prožíváme a co potřebujeme. V tom tkví jejich největší síla a dokonalost. Například na jednu stranu třeba posilují naši imunitu, ale ony ji fakticky spíš upravují. To znamená, že pokud třeba trpíme nějakým autoimunitním onemocněním, adaptogeny dokáží přehnané imunitní reakce snížit.
Adaptogeny najdeme především v říši rostlin a hub. Adaptogeny můžeme považovat za takové deriváty nootropik (což jsou vlastně takové chytré přírodní doplňky stravy nebo léky, které mají pozitivní vliv na stav celého těla, především mozku. Obecně můžeme adaptogeny rozdělit na tzv. uklidňující a stimulační. Podle americké dietoložky Holly Heringtonové adaptogeny nefungují jako šálek kávy, jejich účinek nepocítíte okamžitě. Organismus potřebuje mezi 6 až 12 týdny než se adaptogeny v těle vůbec vybudují a vy zaznamenáte nějaký rozdíl.
Jak adaptogeny fungují?
Funkci adaptogenů je velice těžké popsat jen tak ve zkratce, protože jednak fungují opravdu velmi komplexně a také každý druh adaptogenu má jiný mechanismus působení. Třeba jeden z nejznámějších adaptogenů, ašvaganda, snižuje hladinu koenzymu NADPH, který způsobuje nerovnováhu neurotransmiterů (látky, na které neurony, naše mozkové buňky reagují).
Obecně adaptogeny stimulují imunitní systém a díky tomu nám pomáhají se lépe vyrovnat i se stresem. Mají široké spektrum účinků, které mohou být druh od druhu silnější - mohou podporovat činnost srdce, jater, mozku, štítné žlázy, apod. Adaptogeny také pomáhají uvolňovat nadledvinky, které mohou být přetížené různými stresory. Adaptogeny také působí protizánětlivě. Adaptogeny jsou obecně bohaté na antioxidanty, které při pravidelném a systematickém užívání zlepšují celkovou kondici a stav těla, podporují regeneraci, urychlují zotavování po nemoci a zpomalují proces stárnutí.
Adaptogeny jsou také vhodné při poruchách štítné žlázy. Zlepšují také kvalitu našeho spánku. Nezpůsobují však ospalost a malátnost, jako třeba prášky na spaní. Adaptogeny se přizpůsobují našemu tělu a jeho aktuálním potřebám - obnovují správnou rovnováhu hormonů, která je pro kvalitní a efektivní spánek důležitá.
Mají adaptogeny nějaké kontraindikace?
Používání adaptogenních hub i bylin je bezpečné - nejsou zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Mohou výrazně vylepšit efektivitu tělesných činností u zdravých lidí a také pomoci nemocným lidem rychleji se vypořádat s nemocí. Nicméně se nedoporučuje užívat adaptogeny pokud:
- užíváte určité léky (např. inzulinové přípravky a léky snižující srážlivost krve)
- užíváte antidepresiva
- pijete ve větší míře alkohol
- jste těhotná nebo kojíte