Pomozte nám vyprázdnit sklad a zachránit produkty s blížícím se nebo již prošlým datem min. trvanlivosti. Ikdyž u produktu uvidíte toto datum, vězte, že produkt je stále vhodný ke konzumaci či k použití. Každý týden produkty otevíráme a testujeme, abychom si byli jisti, že jsou v pořádku. Proč to děláme? Protože nesnášíme zbytečné plýtvání a konzum. Klikněte SLEVY a VÝPRODEJ.

7 vědecky podložených výhod kokosového MCT oleje

MCT olej je doplněk stravy, který do povědomí veřejnosti dostali hlavně atleti a bodybuildeři. Jak už jeho zkratka napovídá (MCT = medium chain triglycerides), jedná se o olej, který obsahuje středně dlouhé řetězce tuků nazývané triglyceridy. Díky své kratší délce jsou MCT snadněji stravitelné než mastné kyseliny s delším řetězcem, které zastoupeny ve většině jiných potravin. MCT olej se nejčastěji extrahuje z kokosového oleje, u něhož je více než 50 % obsaženého tuku ve formě MCT. Tento specifický typ lipidů je dále obsažen například v palmovém oleji a mléčných výrobcích.

V našem eshopu nakoupíte jak tekutý, tak sušený MCT olej v nejvyšší bio kvalitě. Nově také nabízíme sušený kokosvý olej s obsahem 51% kyseliny laurové přímo ze Srí Lanky, který je skladný a cenově i levnější než jiné značky.

food-g2531d6560_640

Jaké jsou benefity MCT oleje?

1. MCT olej podporuje hubnutí

Bylo prokázáno, že MCT olej zvyšuje uvolňování dvou hormonů, které mohou podporovat pocit plnosti v těle, a to peptid YY a leptin. Další studie prokázala, že lidé, kteří užívali 2 polévkové lžíce MCT oleje jako součást své snídaně, nakonec na oběd snědli méně jídla než ti, kteří kokosový olej nepoužívali. Stejná studie také zjistila, že užívání MCT oleje zpomaluje vzestup triglyceridů a glukózy, což má také výrazný vliv na pocit plnosti. MCT olej má asi o 10% méně kalorií než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které se nacházejí v potravinách, jako je olivový olej, ořechy a avokádo. Takže navozuje pocit sytosti s menším kalorickým příjmem. Pokud vyznáváte keto životní styl, který se vyznačuje nízkým příjmem sacharidů, ale vysokým příjmem tuku. Užívání MCT oleje vám může pomoci zůstat ve stavu spalování tuku, tzv. ketóze. 

Podle některých starších studií má pravidelné užívání MCT oleje pozitivní vliv na obvod pasu a hmotnost těla obecně. Pomáhá snížit množství tzv. viscerálního tuku, který se ukládá v dutině břišní okolo orgánů. Tento tuk způsobuje nejen nevzhlednou pneumatiku kolem pasu, ale zejména zvyšuje riziko vzniku různých chronických onemocnění, jako je například cukrovka, deprese, demence, artritida apod. MCT olej má taktéž výraznou schopnost optimalizovat střevní prostředí - podporuje růst dobrých bakterií a střevní výstelku. A harmonické střevní prostředí je důležité nejen pro naši imunitu, ale také pro udržení optimální váhy. Nicméně stejně jako to platí u všeho - MCT olej není samospásné a instantní řešení nadváhy. Samozřejmě záleží na dalších faktorech, jako je celkový kalorický příjem a výdej, váš celkový životní styl apod. Nicméně i tak dovede být MCT olej v tomto směru účinným pomocníkem.

2. MCT olej představuje skvělý zdroj energie

Tělo absorbuje MCT s kratšími triglyceridovými řetězci rychleji než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které obsahují více uhlíků v řetězcích mastných kyselin. Díky své kratší délce řetězce se MCT dostává rychleji ze střev do jater a nevyžaduje při tomto procesu odbourávání žluči jako u tuků s delším řetězcem. V játrech se pak tuky rozkládají a tělo je využije buď jako palivo, nebo je uloží jako tělesný tuk. Vzhledem k tomu, že se MCT snadno přímo do buněk, aniž by bylo potřeba jej rozložit, může je tělo využít rovnou jako zdroj energie. Pokud jste na keto dietě, tak si ve stavu ketózy dokáže tělo MCT olej převést v játrech na ketony, které mohou procházet vaší hematoencefalickou bariérou, což z nich dělá zdroj energie pro vaše mozkové buňky. MCT v tomto případě tedy funguje jako instantní palivo pro mozek, což se hodí, když máte před sebou psychicky náročnější den a čeká vás například vyčerpávající pracovní schůze nebo potřebujete dokončit nějaký náročný úkol a honí vás deadline.

3. MCT pomáhá snižovat množství laktátu u sportovců a podporuje přeměnu tuků na energii

V průběhu intenzivního anaerobního sportovního výkonu dochází ke zvyšování hladiny laktátu, který způsobuje ztuhlost a pálení svalů v průběhu tréninku, což může samozřejmě negativně ovlivnit váš výkon.Jedna starší studie zjistila, že sportovci, kteří užívali 6 gramů (což je asi 1,5 čajové lžičky) MCT s jídlem před jízdou na kole, měli nižší hladinu laktátu a náročnější pohyb pro něj byl snazší než ve srovnání s těmi, kteří užívali LCT. Pokud jste nadšenci do cyklistiky a lákají vás sjezdy na kole, přečtěte si pár rad, jak začít s downhillem. 

Tato studie také dále zjistila, že vám může užívání MCT oleje před cvičením pomoci využívat jako zdroj energie spíše tuky než sacharidy, takže podporuje přímo spalování vašeho tělesného tuku při cvičení. Co se týká sportovního výkonu, tak zde jsou však výsledky studií poměrně rozporuplné. Jedna studie prokázala zlepšení plavecké kapacity u myší v souvislosti s užíváním MCT oleje, ale jiná studie založená na lidech nezjistila žádné zlepšení vytrvalostního výkonu u běžců. Závěrem tohoto bodu můžeme říct, že má MCT olej pro sportovce rozhodně velký potenciál, nicméně se jedná stále ještě o poměrně nový doplněk stravy a pro přesné zjištění jeho efektu je potřeba provést ještě více studií.

4. MCT přispívá ke zmírnění epilepsie, Alzheimerovy choroby a autismu

Studie prokázaly, že MCT olej a ketogenní strava mohou pomoci zvládat stavy, jako je epilepsie, Alzheimerova choroba a autismus. I když si ketogenní stravování dostalo do povědomí lidí hlavně díky jeho schopnosti nastartovat hubnutí, poprvé bylo veřejnosti představeno jako možnost léčby epilepsie. Vědci totiž zjistili, že půst zvyšuje produkci ketonů, což může vést ke snížení frekvence epileptických záchvatů. A vzhledem k tomu, že MTC dokáže naše tělo velice snadno převést na ketony, může mít tedy pozitivní vliv i při léčbě epilepsie. V tomto případě je také důležité, o jaké typ MCT se jedná. Podle jedné in vitro studie má MCT ve formě kyseliny kaprinové mnohem lepší vliv na kontrolu epi záchvatů než běžně používané antiepileptikum. Další studie provedená na potkanech zjistila, že stejný typ MCT byl schopný blokovat receptory v mozku. Přímo ty, které jsou zodpovědné za vznik epileptických záchvatů. Nicméně stejně jako v případě hubnutí, ani v tomto případě není MCT a keto strava obecně instantním řešením zdravotního problému. K ověření těchto účinků by samozřejmě bylo třeba provést ještě více studií. Navíc je důležité si uvědomit, že ketogenní strava není pro každého a může být náročné ji dlouhodobě dodržovat. Pokud uvažujete o přechodu na keto životní styl kvůli zmírnění epilepsie, rozhodně se první poraďte nejprve se svým lékařem nebo odborníkem na výživu. 

5. MCT eliminuje kvasinky a zmírňuje růst škodlivých bakterií

Studie ukázaly, že MCT mají antimikrobiální a antifungální účinky. Ve starší studii in vitro bylo prokázáno, že kokosový olej, který má vysoký obsah MCT, snižuje růst Candida albicans až o 25 %. Tato kandida je zodpovědná za vznik různých kožních infekcí. Studie in-vitro také ukázala, že kokosový olej snížil růst bakterií způsobujících onemocnění zvaných Clostridium difficile. Schopnost kokosového oleje snižovat růst kvasinek a bakterií je s velkou pravděpodobností způsobena obsaženou kyselinou kaprylovou, kaprinovou a laurovou. Většina výzkumu MCT v souvislosti s podporou imunity byla prováděna prostřednictvím studií in vitro nebo na zvířatech. Než bude možné učinit silnější závěry, je zapotřebí provést vysoce kvalitní studie na lidech.

6. MCT pomáhá snížit riziko výskytu onemocnění srdce

Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění, patří:

  • vysoký cholesterol
  • krevní tlak
  • zánět
  • index tělesné hmotnosti
  • kouření

S kouřením vám MCT olej nepomůže, s tím musíte seknout sami, ale se zmírněním ostatních rizikových faktorů pomoci může. Ukázalo se totiž, že MCT olej podporuje snižování hmotnosti a tuků. Studie při zkoumání 24 mužů s nadváhou zjistila, že užívání MCT oleje v kombinaci s fytosteroly a lněným olejem po dobu 29 dnů snížilo celkový cholesterol o 12,5 %. V pokusu při kterém však byl použit olivový olej, činilo snížení pouze 4,7 %. Stejná studie také zjistila snížení LDL (špatného) cholesterolu, když byla do stravy testovaných subjektů přidána olejová směs MCT. MCT olej navíc pomohl zvýšit produkci HDL (dobrého) cholesterolu chránícího srdce. MCT pomáhá dokonce významně snížit C-reaktivní protein (CRP), zánětlivý marker, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Jiné předchozí studie zjistily, že směsi na bázi oleje MCT mohou mít pozitivní vliv i na další rizikové faktory srdečních onemocnění.

7. MCT pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi

MCT olej může mít také benefity pro osoby s diabetem. Bylo prokázáno, že MCT snižují ukládání tuků a zároveň zvyšují jeho spalování. Což je pro cukrovkáře velice prospěšné a potřebné. Jedna starší studie provedená u 40 lidí s diabetem zjistila, že u těch, kteří denně konzumovali MCT olej, došlo ke snížení tělesné hmotnosti, obvodu pasu a inzulínové rezistence ve srovnání s těmi, kteří užívali kukuřičný olej obsahující LCT. V další studii bylo 10 lidí s diabetem injikováno inzulínem. Následně pak potřebovali o 30 % méně cukru k udržení normální hladiny cukru v krvi, při užívání MCT, ve srovnání s výzkumným vzorkem, který užíval LCT. Stejná studie však nezjistila žádný účinek MCT na snížení hladiny cukru v krvi nalačno. Z tohoto důvodu není MCT olej samospásným řešením ani v případě diabetu. Jeho účinnost mohou ovlivnit další faktory, jako je načasování a množství konzumované potravy celkově.

Potenciální nevýhody MCT oleje:

Jak už jsme psali výše, MCT může zvýšit uvolňování hormonů, které vám pomohou cítit se déle sytější. U některých lidí však může také stimulovat uvolňování hormonů hladu. Studie, která byla provedena na lidech s anorexií zjistila, že u nich užívání MCT zvyšuje uvolňování dvou hormonů stimulujících chuť k jídlu - ghrelin a neuropeptid Y. Anorektici, kteří užívali více než 6 gramů MCT denně, produkovali více těchto hormonů než ti, kteří konzumovali méně než 1 gram denně. Je tedy pravděpodobné, že u lidí s nízkým kalorickým příjmem má MCT naprosto opačný účinek, než u lidí, co mají kalorický příjem v normě.

Vysoké dávky MCT mohou vést k hromadění tuků v játrech - jedna 12týdenní studie na myších zjistila, že strava, u které byl příjem tuků tvořen z 50 % MCT, zvyšovala tuk v játrech. Zajímavostí je, že stejná studie také zjistila, že MCT snížily celkový tělesný tuk a zlepšily inzulínovou rezistenci. Vysoké dávky MCT oleje, podobné množství, jaké bylo aplikované ve zmíněné studii, jako jsou ty ve studii výše, se proto užívat nedoporučují. Olej MCT v současné době nemá definovanou tolerovatelnou horní hladinu příjmu (UL). Jako bezpečná horní hranice však byla navržena maximální denní dávka 4 až 7 lžící (60–100 ml). MCT mají vysoký obsah kalorií a obvykle tvoří pouze asi 5–10% vašeho celkového příjmu kalorií. Pokud se snažíte udržet váhu nebo zhubnout, měli byste konzumovat MCT olej jako součást vašeho celkového množství příjmu tuku a ne jako extra tuk navíc.

Článek byl volně přeložen z anglického originálu. Původní článek i odkazy na studie najdete zde.

Nabídka MCT olejů v eshopu Pravé BIO